Legendárny diesel pomaly upadá do zabudnutia a stáva sa minulosťou, informuje Financial Times. V Európe vôbec po prvý raz prekonali jeho predaje elektrické autá, ktoré začínajú dominovať na našich trhoch a zdá sa, že spaľovacie motory sa viac nevrátia.

O pár rokov prekonajú všetky spaľováky

Viac ako 20 % všetkých predaných automobilov na 18 európskych trhoch tvorili v decembri 2021 elektrické vozidlá s batériami. Menej než 19 % pritom tvorili autá s dieselovými spaľovacími motormi, pričom v tomto čísle sú započítané aj hybridné automobily.

Za situáciu môžu čiastočne napríklad aj štedré dotácie na elektromobily v Nemecku, zároveň však aj lákavé ponuky. Aj keď sú totiž elektromobily vo všeobecnosti lacnejšie, pre mnohých potenciálnych zákazníkov predstavujú lepšiu voľbu, ktorá vyžaduje jednoduchší servis a v porovnaní so spaľovacími motormi majú množstvo benefitov.

Tesla

Jedinou reálnou nevýhodou je v porovnaní s klasickými automobilmi dojazd, ani ten však nie je v mnohých prípadoch prémiových elektromobilov problematický. Ako ukázali štatistiky, na mieste nie sú ani obavy z požiarov, keďže autá so spaľovacími motormi horia oveľa častejšie, než elektrické autá s obrovskými batériami.

Zvíťazila opäť Tesla

Najlepšie na tom bola v roku 2021 v oblasti elektromobility Tesla, ktorá zvládala polovodičovú krízu najlepšie zo všetkých. Proti jej najlacnejším modelom však nemali ostatné automobilky šancu nezávisle od toho, či mali problémy s polovodičmi alebo nie.

Tesla Model 3 sa totiž stala najpredávanejším automobilom v Európe a prekonala dokonca aj množstvo lacných áut so spaľovacími motormi. Ako píše Car and Driver, Tesla dokázala obsadiť hneď 3 z prvých 10 priečok najpredávanejších elektromobilov.

Porsche

Na prvom mieste sa umiestnila Tesla Model Y, prémiové SUV inovatívnej spoločnosti s vyše 170 000 predanými kusmi. Druhý miesto zaujal práve Model 3, ktorý je populárny aj v Európe a celosvetovo sa ho predalo až takmer 130 000 kusov.

Staré automobilky sa prebúdzajú

Celkovo sa v decembri minulého roka predalo 176 000 kusov elektrických vozidiel s batériami, informuje portál Green Car Report. Diesel takéto čísla nedosiahol a vozidiel s takýmto pohonom sa predalo „len“ približne 160 000.

VW

S modernou elektrickou revolúciou začala Tesla, v posledných rokoch sa ale stále viac angažujú aj klasické automobilky. Jedným z najpopulárnejších sa stal Ford Mach E, ktorý obsadil tretiu priečku v celosvetových predajoch. Úžasné čísla dosiahol aj Chevrolet Bolt, ktorý má však vážne problémy s horiacimi batériami a napokon aj európsky Volkswagen ID.4.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP