Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dva nezávislé tímy vedcov zaznamenali rekordného požierača hviezd, ktorý sa nám ozval na neuveriteľnú vzdialenosť a to až cez polovicu vesmíru, informuje ScienceAlert. Táto zrážka je v skutočnosti umierajúcou hviezdou, ktorá počas svojho pádu do čiernej diery vydala svoj úplne posledný výkrik, ktorý zlomil kľúčový rekord.

Nesmierne vzácny objav

Tento vzácny úkaz sa zjavil na oblohe vo februári tohto roku a dostal názov AT2022cmc, pričom k nám jeho svetlo cestovalo až 8,5 miliardy rokov. Kozmická zrážka, ktorá záhadné svetlo priniesla, je extrémne energetickým prúdom vyvrhnutým čiernou dierou. Tá pohltila hviezdu, čo až tak vzácne nie je, avšak v tomto prípade došlo k vytvoreniu relativistického prúdu.

Relativistické prúdy sú extrémne rýchle prúdy, pričom AT2022cmc je jedným z najjasnejších pozorovaných zábleskov na oblohe. Ako vysvetľuje astronóm Michael Coughlin, takýto relativistický prúd sa podarilo naposledy detegovať pred vyše desaťročím a vznikajú len v 1 % prípadov, kedy dôjde k takejto zrážke hviezdy s čiernou dierou – spravidla vyhrávajú čierne diery.

Podobne ako ďalšie jasné úkazy vo vesmíre, aj takéto relativistické prúdy sú nepredvídateľné a je možné ich pozorovať len v prípade, že sa astronómovia zamerajú na väčšiu časť oblohy. Okrem projektu ZTF zachytilo februárový záblesk aj ďalších 20 teleskopov, vďaka čomu sa podarilo zhromaždiť veľké množstvo dát a vďaka nim vyhotoviť aj čo najpresnejší model toho, čo sa vlastne odohralo.

Tri roky po pohltení

Vedcom sa nedávno podarilo pozorovať čiernu dieru, ktorá takmer 3 roky po zhltnutí hviezdy začala nečakane vyvrhovať materiál, ktorý z nej vyletuje polovicou rýchlosti svetla. Pre porovnanie, zvyčajne odtok materiálu pozorovaný pri TDE dosahuje okolo 10 % rýchlosti svetla.

Vedci však zatiaľ vôbec netušia, prečo k tomuto odtoku materiálu došlo po toľkých rokoch, ani prečo má takú vysokú energiu.

Gigantický požierač

Na základe získaných dát sa podarilo vypočítať detaily celého procesu. Vedci zistili, že sa jednalo o rýchlo rotujúcu čiernu dieru s hmotnosťou, ktorá dosahovala až 500 000 000-násobok hmotnosti nášho Slnka. Neďalekú hviezdu pohltila nesmiernou rýchlosťou, keďže stihla pohltiť hmotu v hodnote pol hmotnosti nášho Slnka za rok, vysvetľujú v novej štúdii zverejnenej v žurnále Nature.

ESO/L. Calçada/M.Kornmesser

Takáto zrážka je procesom, ku ktorým dochádza vo vesmíre pomerne často. Stačí, že sa hviezda priblíži k čiernej diere o niečo viac, než je vhodné a je následne zachytená jej extrémnou gravitačnou silou. Hviezda je v takom prípade neskôr roztrhaná a postupne padá do útrob čiernej diery, pričom vedci dodávajú, že bol tento konkrétny úkaz až 100-násobne jasnejší v röntgenovom spektre, než najjasnejšia následná žiara po gama lúčoch.

V prípade AT2022cmc bol lúč namierený priamo na Zem a cestoval neskutočnou rýchlosťou – dosiahol totiž až 99,99 % rýchlosti svetla. Jedná sa len o štvrtý zaznamenaný úkaz tohto druhu a odborníci predpokladajú, že im môže pomôcť objasniť podobné udalosti a to, ako vlastne vznikajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú