Astronómom sa podarilo objaviť doposiaľ k Slnku najbližšiu čiernu dieru. Podľa nového výskumu publikovaného v žurnále Astrophysical Journal, sa toto monštrum pohlcujúce všetko, čo mu stojí v ceste, nachádza iba 1 550 svetelných rokov od Slnka. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Najbližšie kompaktné objekty

Ako uvádza hlavná autorka štúdie Sukanya Chakrabarti v tlačovej správe, predmetná čierna diera je bližšie k Slnku, ako akákoľvek iná známa čierna diera. Hoci vzdialenosť 1 550 svetelných rokov na prvý pohľad neznie zrovna blízko, v porovnaní s ostatnými čiernymi dierami je to hneď za rohom.

Pozícia čiernej diery
Sloan Digital Sky Survey / S. Chakrabart et al.

Za zmienku stojí i fakt, že zatiaľ je za najbližšiu čiernu dieru považovaná V Puppis, ktorá je vzdialená len 960 svetelných rokov. Doposiaľ sa však s istotou nevie, či V Puppis je skutočne čierna diera, alebo iný astronomický objekt, takže čierna diera objavená v novej štúdii môže potenciálne byť tá najbližšia.

Okrem toho existujú aj objekty HR 6819 a Unicorn, ktoré sú vzdialené 1 000, respektíve 1120 svetelných rokov, ktoré svojho času taktiež držali rekord. Neskôr však boli preklasifikované na „iné kompaktné objekty“.

Hoci nie je vylúčené, že tak nedopadne aj nový kandidát, zatiaľ je tento objekt považovaný za čiernu dieru o hmotnosti 12-násobku nášho Slnka, ktorá sa nachádza vo vzdialenosti 1 550 svetelných rokov. Aj keď všetko nasvedčuje tomu, že ide o čiernu dieru, na definitívne potvrdenie bude podľa autorov potrebné urobiť ďalšie pozorovania.

Poznáme novú najbližšiu čiernu dieru?

Aktuálne poznatky sú založené na pozorovaniach takmer 200 000 binárnych hviezdnych systémov, ktoré boli pozorované v rámci projektu Gaia. Medzi týmito objektami sa tím výskumníkov snažil objaviť rôzne črty, ktoré by signalizovali prítomnosť hviezd obiehajúcich okolo masívnych objektov, ktoré nie je vidieť.

AlexAntropov86 / Pixabay

Presnejšie vedci hľadali objekty s obrovskou hmotnosťou, pri ktorých je možné pozorovanú jasnosť pripísať iba jednej hviezde, čo by znamenalo, že v blízkosti tejto hviezdy sa nachádza veľmi hmotný spoločník – čierna diera.

Z uvedeného množstva objektov vybrali vedci najsľúbenejších kandidátov, na ktorých si bližšie posvietili meraním svetelného spektra hviezd, ktoré im prezradilo viac o prítomnosti gravitačného vplyvu blízkych kompaktných objektov.

Z množstva kandidátov ich najviac zaujal systém tvorený hviezdou s hmotnosťou o niečo menšou, ako je hmotnosť Slnka, ktorá obieha okolo väčšieho kompaktného objektu s hmotnosťou siahajúcou k 12-násobku hmotnosti Slnka. Jeden obeh absolvuje hviezda okolo tohto objektu raz za 185 dní.

Spektroskopické merania teda naznačili, že pozorovaný binárny systém sa skladá z hviezdy a masívneho objektu okolo ktorého obieha. Masívnym objektom by samozrejme mala byť čierna diera. Vzhľadom na to, že čierne diery sú tmavé objekty, z ktorých nedokáže uniknúť ani svetlo, je veľmi ťažké ich objavovať a preto si aj tento objav, respektíve jeho definitívne potvrdenie vyžiada ďalšie pozorovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú