Revolúcia v oblasti elektromobility, ktorá je tu s nami už niekoľko rokov, no na obrátkach začala naberať najmä v poslednom období zasiahla vo veľkom aj bývalého „emisného kráľa“, nemeckú automobilku Volkswagen. Tá okrem zavádzania novej série elektrických vozidiel podľa najnovších informácií zároveň zvýši ceny svojich spaľovacích modelov na základe ich emisných hodnôt, píše Clean Energy Wire. Na tému medzi slovenskými médiami poukázal ako prvý web Teslamagazin.sk.

Každoročné zvyšovanie cien nie je u žiadnej automobilky ničím novým, pričom tieto úrovne sa väčšinou stanovujú podľa inflácie. Nemecký Volkswagen však podľa informácií denníku Handelsblatt plánuje prísť s programom, podľa ktorého zvýši ceny svojich spaľovacích modelov na základe množstva emisií, ktoré produkujú.

Viac emisií, vyššia cena

Podľa správy Volkswagenu adresovanej predajcom sa cena všetkých modelov zvýšiv priemere o 1,5 %, no čím viac CO2 model emituje, tým bude zvýšenie väčšie, pričom plne elektrické modely ako ID.3, ID.4 či pripravované ID.6 budú z tohto zvýšenia vyňaté. U veľkých spaľovacích SUV údajne predajcovia očakávajú až 4 % nárast cien.

NEPREHLIADNI
Prvé na svete: Pre elektromobily vyrobili prvýkrát špeciálne pneumatiky, zvyšujú dojazd a kúpiš ich už aj na Slovensku

Tieto zmeny sú súčasťou stratégie VW zatraktívniť elektrické vozidlá, ktoré sú napriek každoročným zlepšeniam stále pomerne drahé oproti spaľovákom. Tento rozdiel sa však postupne stráca a je len otázkou času, kedy bude stáť kúpa nového elektromobilu rovnako ako porovnateľného „kolegu“ so spaľovacím motorom. Nemecký koncern sa pritom plánuje stať plne uhlíkovo neutrálnym do roku 2050.

Nie každá automobilka si však myslí, že jedinou cestou k postupnému znižovaniu emisií je elektromobilita. Svoje si nedávno povedalo napríklad Porsche, ktoré pracuje na syntetickom palive, ktoré by mohlo spaľovacie motory udržať pri živote ďalšie dekády. Palivo nesie pomenovanie eFuel a jeho spaľovanie je podľa Wallisera rovnako čisté ako jazda elektromobilom.

Testujeme elektromobily
Testovali sme najextravagantnejší elektromobil na Slovensku. DS3 trpí len pár, no zbytočnými chybami (recenzia)

Otázkou budúcnosti je tiež širšia implementácia vodíkových automobilov, ktoré podporuje aj naša vláda. Prvé vodíkové stanice budú na Slovensku dostupné už v tomto roku a zároveň bolo odhalené prvé vodíkové auto Toyota Mirai, ktoré sa bude na našom trhu predávať. Všetky podstatné informácie sme ti pred pár dňami zhrnuli v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom