Za pneumatikami sa skrýva celá veda. Bežný smrteľník sa zrejme stretáva len s dvoma typmi, so zimnými a s letnými. No týchto kategórií existuje ďaleko viac a svoje špeciálne pneumatiky teraz dostávajú aj elektromobily. Ako píše Teslarati, stojí za nimi popredný výrobca Michelin.

Nie sú to len zimné a letné, ale poznáme aj pneumatiky do dažďa, „sliky“ a po novom aj pneumatiky určené špeciálne pre závodné elektromobily. Novinka z dielne Michelin nesie pomenovanie Pilot Sport EV a táto pneumatika bola navrhnutá špeciálne pre potreby vysokovýkonných elektromobilov.

Michelin

Michelin má v oblasti pneumatík pre závodné elektromobily naozaj bohaté skúsenosti. Už niekoľko rokov vyrába pneumatiky pre pretekársky seriál Formula E a skúsenosti z tohto segmentu teraz prináša aj pre bežných používateľov elektromobilov.

NEPREHLIADNI
Pneumatiky od Michelinu a GM nikdy nedostanú defekt. Sú postavené na jedinečnej technológii

Znížená hlučnosť a zvýšený dojazd

Michelin Pilot Sport EV sú navrhnuté tak, aby poskytovali vysokú priľnavosť na suchej aj mokrej vozovke. Taktiež majú zvýšenú odolnosť voči opotrebovaniu v porovnaní s bežnými pneumatikami, pričom jednou z hlavných predností je nízky valivý odpor pneumatiky, ktorý zvyšuje dojazd priemerného elektromobilu až o 60 km.

Michelin

V spojitosti s elektromobilitou ide ruka v ruke aj ticho počas jazdy. Jediný hluk, ktorý v elektromobile výraznejším spôsobom počuť, je hluk práve z pneumatík a obtekania vzduchu okolo auta. Práve ten z pneumatík znižujú Pilot Sport EV až o 20 %. Kľúčom k zníženiu hlučnosti je použitie polyuretánovej peny vo vnútri pneumatiky, ktorá tlmí hluky.

Uhlíkovo neutrálna výroba

Ako píše PRnewsWire, celá výroba a preprava do predajní je uhlíkovo neutrálna. Pneumatiky Pilot Sport EV sú tak rovnako ekologické, ako autá, pre ktoré sú primárne určené. Novinka sa už dá objednať v Európe a na čínskom trhu. K dispozícii je až 16 rozmerov pre disky od 18″ do 22″. Ich ceny v slovenských e-shopoch štartujú na sume niečo málo cez 200 € a rastú v závislosti od veľkosti pneumatiky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú