Vedci z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) navrhujú kontroverzné, avšak efektívne riešenie zdanlivo nezvratných klimatických zmien, ktoré začali spôsobovať na Zemi katastrofické situácie, informuje Interesting Engineering.

Vo vesmíre chcú vybudovať obrovskú bublinu s cieľom zablokovať časť slnečných lúčov, kritici sa však obávajú možných vedľajších účinkov.

Jedinečné geoinžinierstvo

Boj proti globálnemu otepľovaniu a klimatickým zmenám je azda tým najťažším a najdôležitejším, s ktorým sa kedy ľudstvo stretlo.

Polená pod nohy spoločnosti hádže nielen pohodlie jednotlivcov, ale aj chamtivosť a politika, ktorá častejšie volí cestu zisku a v obrovských krajinách ako Rusko, Spojené štáty, ale aj niektoré európske štáty, spôsobuje vážne problémy.

Svedčí o tom aj posledné rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktoré obmedzuje právomoci Agentúry environmentálnej ochrany Spojených štátov, píše APNews. Vedci si situáciu dobre uvedomujú a hľadajú spôsoby, ktorými dokážu ochrániť Zem aj bez toho, aby sa spoliehali na celú populáciu.

MIT/Senseable

Vedci z MIT preto navrhujú vytvoriť vo vesmíre sieť bublín, ktorá by dosahovala veľkosť Brazílie a blokovala časť slnečných lúčov smerujúcich k Zemi o 1,8 %, vysvetľuje MIT. Jedná sa o formu solárneho geoinžinierstva, avšak podľa odborníkov ide o metódu s najnižším rizikom v porovnaní s ostatnými typmi, ktoré počítajú s implementáciou na Zemi.

Experiment fungoval

Túto metódu otestovali v laboratórnych podmienkach. Bubliny nafúkli pri okolitom tlaku len 0,0028 atmosféry pri teplote – 50 °C, čím sa snažili simulovať podmienky čo najpodobnejšie vesmíru. Najväčším problémom je však logistika a transport tak veľkého množstva materiálu na libračný bod L1.

Tím z MIT zároveň dodáva, že je toto riešenie kompletne reverzibilné na rozdiel od riešení navrhovaných priamo na planéte, ako napríklad rozptýlenie kriedového prachu v stratosfére.

Nepredpokladajú síce žiadne vedľajšie účinky, avšak zadné dvierka sú pri tak gigantických projektoch ovplyvňujúcich planétu vždy vítané.

freepik

Ich problémy s logistikou chcú navyše vedci vyriešiť možnosťou ich výroby priamo vo vesmíre, keďže sa jedná o pomerne jednoduchý materiál. Momentálne sa zaoberajú vývojom bublín vyrobených z kremíka. Nanešťastie však ani toto riešenie nie je všeliekom na celú problematiku klimatických zmien.

Ľudstvo totiž aj naďalej vypúšťa do ovzdušia rekordné množstvá oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje neustále sa zvyšujúcu kyslosť oceánov.

Pomôže len čiastočne

Stabilizácia teploty je tak síce veľkou pomocou, avšak nie totálnym riešením tejto krízy. Mŕtve oceány totiž následne spôsobia obrovskú nerovnováhu ekosystémov na celom svete – jediným riešením je čo najrýchlejší prechod na obnoviteľné zdroje a zachytávanie CO2 z ovzdušia tak, ako to plánuje napríklad švajčiarska spoločnosť Climeworks AG.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú