Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak si si myslel, že s ničím horším než skopírovaným elektrickým Moskvičom Rusi už prísť nemôžu, tak si sa mýlil.

Po novom vynašli technologicky nabitú základnú dosku so špeciálnym socketom, do ktorého ale nepasuje žiaden masovo vyrábaný procesor. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Na dosku pasuje len procesor z Ruska, ktorý sa nazýva Baikal BE-S1000. Ten malo pôvodne vyrábať známe TSMC, no kvôli sankciám sa produkcia nikdy nezačala.

Pýšil sa zaujímavými parametrami, medzi ktoré patrilo 48 jadier s taktom 2.5 GHz pri TDP 120 W. Taktiež zvládal pamäťové moduly DDR4 so 72-bitovou architektúrou v maximálnej kapacite až 768 GB.

Doska ponúka zaujímavú konektivitu

Dosku vyvinula spoločnosť Eliptech a nesie označenie ET113-MB, informoval ruský portál Cnews. Ponúka zaujímavé parametre, no niektoré veci na nej nesedia.

Súbežne podporuje dva PCIe 4.0 x4 SSD disky a viaceré pevné disky SATA, prípadne SSD. Základná doska má ale len tri konektory U.2, takže existujú možnosti rozšírenia.

Podivné rozhodnutia ale prišli napríklad práve v otázke umiestnenia U.2 konektorov, ktoré výrazne komplikuje ich použitie – nachádzajú sa v bežne neprístupných miestach, píše Tom’s Hardware. Použitie rozširovacích kariet je tiež takmer nemožné kvôli umiestneniu patričných slotov.

Aj napriek tomu, že by malo ísť o primárne serverový systém, sa tu nachádza veľa technologických riešení, ktoré indikujú použitie v štandardnom stolnom počítači. Napríklad SATA konektory v tvare L, čo opäť komplikuje ich použitie v serverovej šasi, či prítomnosť audio konektivity. Použitie v stolnom počítači však úplne vylučuje absencia PCIe x16 slotu pre grafickú kartu.

Aj tak do nej nemajú čo dať

Aj keby išlo o spotrebiteľskú dosku určenú do bežnej ruskej domácnosti, stále by to nedávalo zmysel. Rovnako tak nedáva zmysel použitie v serveri. Nie ani tak kvôli nešťastným technickým riešeniam, ako kvôli tomu, že do dosky nejde vložiť žiaden bežne dostupný čip.

Ako sme spomenuli, SoC, pre ktoré je táto doska určená, nikdy nevstúpilo do výroby. Rusko navyše podľa Reuters chce technologické produkty stále dovážať zo zahraničia a momentálne ich nedokáže nahradiť. Podľa informácií Tom’s Hardware navyše Rusko nedisponuje schopnosťou vyrábať spomínané čipy Baikal samé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú