Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

SpaceX prichádza s inováciou, ktorá úplne zmení kapacity satelitnej konštelácie Starlink a ešte väčšmi nimi podkope svoju konkurenciu, ktorá je neuveriteľne pozadu.

Novými satelitmi sa firma pochválila prostredníctvom Twitteru a zverejnila aj snímku, na ktorej sa nachádza hneď niekoľko najnovších výtvorov vesmírneho priemyslu.

Menšie a výkonnejšie

Nové satelity Starlink sú už druhou generáciou, ktorá je známa ako V2 a v súvislosti s vylepšovaním existujúcej konštelácie sa skloňuje už dlhšiu dobu.

Elon Musk, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti, v minulosti dokonca rozoslal zamestnancom mail, podľa ktorého sa mala stať Starship prioritou spoločnosti, keďže bolo nutné vynášať práve tieto satelity a do rakiet Falcon 9 sa nevošli.

Situácia sa odvtedy zmenila, konštelácia Starlink je zisková a satelity V2 sa podarilo zmenšiť, čo vysvetľuje aj samotná spoločnosť. Družice na snímke sú V2 Mini, ktoré majú aj napriek zredukovaným rozmerom až 4-násobne vyššiu kapacitu na satelit, než predošlé verzie a prinášajú aj niekoľko ďalších technologických zmien a inovácií.

Okrem vyššej prenosovej rýchlosti dát a kapacít je azda tou najzaujímavejšou nový iónový pohon. Kým pôvodné satelity Starlink používali takzvané Hallove motory na kryptón, tie nové využívajú argón. Kým kryptón tvorí len 0,0001 % zemskej atmosféry, v prípade argónu je to takmer jedno celé percento. Nová generácia motorov pre Starlink prináša až 2,4-násobne vyšší ťah a o 50 % vyšší merný impulz, teda efektivitu využívania paliva.

Starlink upravuje ceny

Starlink ešte v priebehu minulého roka zmenil ceny na celom svete, pričom na Slovensku klesol mesačný poplatok zo 100 € na 60 €. V USA však namiesto toho narástol a teraz došlo k ďalším zmenám, ktoré poplatok dodatočne navýšili pre oblasti s príliš vysokým dopytom.

Prvé svojho druhu

Hallove motory poháňané argónom firmy SpaceX budú zároveň prvými, ktoré sa dostali do vesmíru a to už zajtra, 27. februára. Na palube rakety Falcon 9 chce SpaceX vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme 21 satelitov Starlink V2 Mini o 19:38 nášho času.

SpaceX/Flickr/Úprava redakcie

V tlačovej správe sa firma venuje aj problémom s odrazivosťou jej satelitov, ktorých vyniesla už takmer 4 000 a ich počet neustále narastá. Nové satelity sú preto vybavené niekoľkými technologickými riešeniami, ktoré adresujú nielen tento problém, ale tiež problém vesmírneho odpadu, pričom SpaceX tieto riešenia konzultoval priamo s astronómami.

Zároveň ale dodáva, že presný vplyv týchto riešení nebude známy, kým sa satelity nedostanú priamo na orbitu a nedôjde k potrebným pozorovaniam a testom. Vyvinuté technológie má SpaceX poskytovať aj ďalším spoločnostiam, ktoré konštruujú satelity a potrebujú znížiť ich odrazivosť, ktorá často narúša pozorovania a v niektorých prípadoch ohrozuje aj bezpečnosť planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú