Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Novodobé vesmírne preteky, tentoraz USA s Čínou, naberajú na intenzite a svetlo sveta uzrel ďalší koncept, ktorý sa nápadne podobá rakete Starship americkej spoločnosti SpaceX, informuje SpaceNews.

Čína však predstavila niečo, čo má naozaj ďaleko od reality – takmer Frankensteinovo monštrum medzi raketami.

Slabá kombinácia dvoch rakiet

K zverejneniu konceptu prišlo vo fínskych Helsinkách počas Sympózia o vyhliadkach a kooperácii v rámci vesmírnych letov na blízko-zemské orbity, ktoré organizovala Medzinárodná astronautická federácia a Čínsky spolok astronautiky spolu s čínskou Akadémiou pre raketové technológie.

Prezentácia ukazuje raketu, ktorej oba stupne dokážu  opätovne pristáť na zemi. A kým druhý stupeň vyzerá takmer identicky ako druhý stupeň rakety Starship, prvý sa zase podobá na New Glenn, ktorý vyvíja Bezosova spoločnosť Blue Origin a zatiaľ je ďaleko pozadu.

Stroj má dokonca využiť motory s rovnakým palivom ako tieto dve americké rakety, teda kvapalný kyslík s metánom. Podľa priloženého obrázka ale Číňania nevyužijú ani zďaleka tak pokročilé motory, skôr jednoduchší systém s plynovým generátorom – rovnaký typ raketových motorov využívajú napríklad rakety Falcon 9, ktoré svojou spoľahlivosťou dosahujú svetové rekordy.

Nejde o prvý pokus

Čína k tomuto konceptu neposkytla očakávaný termín prvého letu a je možné, že sa ho nedočká nikdy, rovnako ako jeho predchodca. Podobnú kópiu Starship sme totiž mohli vidieť počas minuloročného podujatia, pričom bola vo videu použitá na transport ľudí alebo nákladu medzi jednotlivými miestami na Zemi tak, ako to plánuje Elon Musk.

Odvtedy nie je o tomto projekte ani chýru ani slychu a ak sa aj niekedy stane realitou, pravdepodobne až oveľa neskôr po samotnej Starship. Čína je kopírovaním technológií a technologickou špionážou všeobecne známa a vývoj rakiet je extrémne drahá záležitosť – uľahčiť si ho menšou pomocou zo zahraničia sa preto vyplatí.

Weibo / CALT

Avšak, kým samotná Starship má dokázať vyniesť na nízku orbitu Zemi najmenej 100 ton nákladu, čínsky koncept unesie len asi 20 ton, píše Futurism. To je skôr porovnateľné s pripravovaným systémom Terran R, za ktorým stojí spoločnosť Relativity Space a jedná sa o plne opakovateľne použiteľnú raketu, ktorej trup je vyrobený 3D tlačou.

Predbehnú celý svet?

Čína ale vo vesmírnom prieskume úspešne napreduje, čo prilákalo silnú pozornosť Spojených štátov. Tie  totiž majú strach, že Čína využije svoje úspechy v kozme na posilnenie svojej politiky – navyše sa im tak, podľa agentov USA, otvárajú možnosti výroby vesmírnych zbraní.

Ilustračná foto. Zdroj: Stratolaunch / Pixabay - Chickenonline / Úprava redakcie

Pravdou je, že ambície tohto ázijského giganta sú ohromné a má aj vlastné plány na založenie permanentnej prítomnosti svojich astronautov na Mesiaci.

Termín je pritom porovnateľný s medzinárodným programom Artemis pod vedením USA – ten mal síce dostať ľudí na Lunu oveľa skôr, kvôli neustálym odkladom to však absolútne nestíha. Dokáže to SpaceX so svojou Starship skôr?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú