Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z NASA disponujú skutočne silnými a vierohodnými dôkazmi, že na povrchu jedného zo Saturnových mesiacov, Enceladus, sa nachádza „čerstvý“ ľad. Tieto dôkazy by zároveň mohli podporovať teóriu o existencii mikrobiálneho života na tejto zamrznutej a ľadovej prírodnej družici.

Saturnov ľadový mesiac Enceladus bol predmetom dlhodobého skúmania sondy Cassini, ktorá ešte v roku 2017 ukončila po úctyhodných 20 rokoch vesmírnu misiu. Napriek tomu, že sonda je už zopár rokov na zaslúženom dôchodku, vedci z nazbieraných dát dokážu neustále čerpať nové informácie.

Cassini, ktorá sa dostala do vesmíru ešte v roku 1997 a bola určená na výskum Saturnu a jeho okolia, bola agentúrou NASA zámerne zneškodnená z dôvodu ochrany planetárneho systému, keďže sa predpokladalo, že na mesiacoch Enceladus a Titan existuje život. NASA teda nechce riskovať, aby sonda do niektorého z mesiacov nechtiac narazila a rozšírila na ňom zemské mikróby.

Zobraziť celú galériu (1)
NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/LPG/CNRS/University of Nantes/Space Science Institute

Vďaka tejto sonde vedci zistili, že najznámejší Saturnov mesiac sa odpútava od planéty extrémnou rýchlosťou a  pomohla tiež vedcom ozrejmiť záhadu svetelných škvŕn na Titane. Sonda zároveň vytvorila úchvatné fotografie prstenca Saturnu alebo napríklad podala pomocnú ruku pri tvorbe doteraz najvýstižnejšieho modelu ochranného obalu našej slnečnej sústavy.

Najnovšie si však pripísala zásluhy za objavenie čerstvého ľadu na Enceladuse, šiestom najväčšom mesiaci planéty Saturn. Mesiac obieha okolo svojej planéty v prstenci známom ako prstenec E, čo je veľmi tenký a najvzdialenejší prstenec Saturnu. O mesiaci Enceladus je tiež známe, že zo všetkých telies slnečnej sústavy má najvyššiu odrazivosť.

Čo vedci zistili?

Vedci vďaka Cassini vytvorili doposiaľ najpodrobnejší globálny infračervený pohľad tohto mesiaca, ktorý bol vytvorený pomocou údajov zhromaždených systémom Visible and Infrared Mapping Spectrometer (VIMS), na čo upozornil web Futurism.

Nové zistenia nadväzujú na objav z roku 2005, kedy vedci na Enceladuse detegovali výtrysky ľadových gejzírov. Tieto gejzíry vrhajú na povrch mesiaca obrovské množstvo ľadových zŕn a pary spod povrchového ľadového oceánu. Táto geologická aktivita sa odohráva najmä na južnom póle mesiaca a vďaka svoju vzhľadu dostala pomenovanie „tigrie pruhy“.

Najnovšie však vedci spozorovali vďaka infračerveným snímkam rovnaký druh geologickej činnosti, ktorá vedie k obnovovaniu mesačného povrchu aj na severnej pologuli.

Obnovenie povrchu a jeho pokrytie čerstvým ľadom je podľa vedcov spôsobené, buď ľadovými gejzírmi, alebo postupným pohybom ľadu spod povrchového oceánu cez trhliny v kôre.

Vzhľadom na to, že podpovrchový oceán bol vytvorený pred miliardami rokov, vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o skvelé miesto pre vznik života.

Keďže pod povrchom mesiaca je takmer čistá voda bez akýchkoľvek prímesí, ide o veľmi nádejného kandidáta na mimozemský život. Nečakaj však žiadne vyspelé organizmy. Skôr by šlo o rôzne mikroorganizmy, ktoré sa prispôsobili daným extrémnym podmienkam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú