Elektromobily s dojazdom cez 1 000 km na jedno nabitie sú pre mnohých tou métou, kedy uznajú „baterkáče“ ako adekvátnu náhradu áut so spaľovacími motormi.

Pri troche snahy to sériový elektromobil dokáže už teraz. Lucid Air totiž nedávno prešiel neuveriteľných 1 106,2 km bez zastávky na nabíjanie, informuje portál InsideEVs.

Dojazd bežných elektromobilov sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 500 km. Tu sa pochopiteľne bavíme o reálnych podmienkach, nie o laboratórnych výsledkoch v podobe WLTP cyklu.

Lucid Motors

Aj keď je cyklus WLTP jedným z najobjektívnejších a jeho hodnoty dojazdu sa najviac približujú reálnym podmienkam, vo väčšine prípadov stanovuje dojazd vyšší, než v skutočnosti je.

Potom však býva veľmi milým prekvapením, ak sériový elektromobil dokáže tento dojazd prekonať. Navyše, ak takýto cyklus udáva, že vozidlo prejde na jedno nabitie “len” cez 800 km.

Lucid Air v edícii Dream Edition Range teda prekonal svoju papierovú hodnotu dojazdu o takmer 300 km a to všetko v reálnych podmienkach na verejných cestách. Vozidlo však bolo značne upravené a vodiči sa snažili ísť čo najviac „na spotrebu“.

1 100 km na jedno nabitie

Každému musí byť jasné, že prekonať papierový dojazd o takmer 300 km sa nedá len tak. Test vykonaný novinármi z kanála The Kilowatts preto vyžadoval isté prípravy a pravidlá.

Aj keď jazdili po verejných komunikáciách, snažili sa udržiavať konštantnú rýchlosť 43 km/h. Dvojica vodičov sa menila každé tri hodiny a pred samotnou jazdou z auta odstránili všetky nepotrebné veci, aby bol Lucid Air čo najľahší.

Pre čo najnižší valivý odpor nafúkali pneumatiky na vyšší tlak. Svoj trip zakončili s nájazdom 1 106,2 km, čo je rozhodne pozoruhodný výsledok a podľa všetkého sa im aj podarilo stanoviť rekord v dojazde so sériovým elektromobilom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP