Alternatívny spôsob pohonu automobilov nespočíva len v čisto elektrickej forme napíjanej batériami, no popri nej sa niektoré automobilky zameriavajú aj na vývoj vodíkových technológií. Ako informoval portál Engadget, Volvo Group a Daimler Truck AG spájajú sily a spoločne chcú priniesť vlastné palivové články pre nákladné vozidlá.

O využití vodíkového pohonu sa neraz hovorilo najmä pri nákladnej doprave, kde by mohla mať táto technológia najefektívnejšie využitie. Koniec koncov, dôkazom, že vodík a nákladná doprava si spolu rozumejú, je aj úspešný vodíkový ťahač od Hyundai. Prvých 50 kusov kamióna Xcient sa už dostalo k zákazníkom do Švajčiarska, informuje Reuters.

Palivové články na vodík od Volva a Daimleru by si mali nájsť svoje využitie v prvom rade v nákladnej doprave, napríklad v koncepte ťahača Mercedes GenH2, no dvaja giganti uvažujú o ich využití aj v prípade stacionárnych generátorov. Vodíkové generátory by mohli nahradiť dieselové, vďaka čomu by mohli byť ekologickejšie aj ďalšie odvetvia priemyslu.

Daimler

V rámci vývoja palivových článkov budú obe spoločnosti vyvíjať aj samotný systém pohonu, ktorý bude dostupný v niekoľkých výkonnostných verziách. Pre ťažký priemysel a nákladnú dopravu to má byť pohon, ktorý poskytne nepretržitý výkon 300 kW, informuje Daimler v tlačovej správe.

Pokiaľ však uvidíme brázdiť prvé vozidlá s technológiami týchto dvoch spoločností po cestách, ubehne ešte veľa času. Spoločný podnik na vývoj a výrobu sa má dokončiť až v druhej polovici 2021, pričom prvé testy vodíkových článkov plánujú začať vykonávať o tri roky a masová výroba by mala začať až po roku 2025.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú