Dacia Spring je stále najlacnejším elektromobilom, aký si Slováci na domácom trhu môžu kúpiť. Za cenu okolo 20 000 € však museli záujemci pristúpiť na množstvo kompromisov, akými sú pomalé nabíjanie, slabý dojazd či nízky výkon.

Rumunská automobilka sa však teraz rozhodla priniesť novú a výkonnejšiu verziu Extreme, ktorá dostala pár koní navyše.

Až doposiaľ sa dala prvá elektrická Dacia kúpiť iba v jednej motorizácii so 45-koňovým elektromotorom. Na limity tohto auta sa tak dalo dosiahnuť veľmi ľahko. Maximálna rýchlosť na úrovni 125 km/h bola ťažko dosiahnuteľná a pri takomto „diaľničnomL tempe sa reálny dojazd skrátil na sotva 100 km. Inak sa v kombinovaných podmienkach dalo prejsť na jedno nabitie okolo 180 km.

Dacia

Auto bolo navyše ako-tak svižné iba do rýchlosti 50 až 60 km/h. V meste, respektíve prímestskej doprave sa častokrát pohybujeme aj vyššími rýchlosťami a absencia výkonu preto bola cítiť. Dacia Spring Electric 65 Extreme by však tento problém mala eliminovať.

Až 20 koní navyše

Novinka dostala výkonnejší elektromotor s výkonom 65 koní. To je oproti súčasnej verzii o 20 koní viac a pri takto malom aute bude takmer 50 % rozhodne zreteľný rozdiel. Oficiálny údaj zrýchlenia z 0 na 100 km/h stále nepoznáme, no pri slabšej motorizácii automobilka deklarovala 15 sekúnd. V reálnom teste, kedy sme Spring postavili proti starej Škode 120, sme dosiahli rýchlosť 100 km/h až za 17,4 sekundy. S novým najvýkonnejším modelom by to teda malo byť podstatne menej.

S vyšším výkonom ale, žiaľ, prichádza aj nižší dojazd. Spring Extreme je vybavený rovnakou 26,8 kWh batériou. Automobilka síce mierne upravila celú pohonnú sústavu a aj to, akým stálym prevodom sa prenáša výkon elektromotora na kolesá, no k zlepšeniu dojazdu to neviedlo, práve naopak.

Dojazd na jedno nabitie ale neklesol nijak výrazne, z doterajších 230 km podľa cyklu WLT, je pri verzii Extreme 220 km v kombinovaných podmienkach, pričom v meste by to malo byť až cez 300 km.

Mierne však narástla aj cena a už sa v žiadnom prípade nemôžeme baviť o elektromobile okolo sumy 20 000 €. Dacia Spring Extreme s výkonnejším 65-koňovým elektromotorom sa začína predávať vo Francúzsku za 22 300 €. Doposiaľ najlepšie vybavená verzia Essential sa predávala za 20 800 €, cena teda vzrástla o 1 500 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP