Cyberpunk 2077 je bezpochyby ďalším grafickým benchmarkom počítačov. Ako sme minule informovali, jeho nároky na hardvér sú krvavé a hra ani s bezpodmienečne najlepšou grafickou kartou na trhu nezvládne najvyššie nastavenia v 4K s plnohodnotný ray tracingom nad 60 fps.

Redaktori Digital Foundry sa preto pozreli na jednotlivé nastavenia grafiky ponúkané hrou a snažili sa vybrať tie, ktoré vo veľkej miere pomôžu plynulosti, no zároveň pri nich drasticky neutrpí vizuálna stránka. Jedným z ich výstupov je možnosť 4K rozlíšenia pri 30 fps na grafickej karte GeForce RTX 2060 so stredným DLSS.

Rozhodne odporúčajú zvoliť alternatívne rozlíšenie 1440p s DLSS pred 1080p – podľa ich slov hra nielenže vyzerá podstatne príjemnejšie, ale dokonca ide stabilnejšie. Dôvod, prečo je podľa nich GeForce RTX 2060 minimum pri nárokoch, je prostý.

Karta je totiž limitovaná 6 GB pamäťou, ktorá je takmer okamžite zahltená ray tracingom, a to aj v prípade 1080p rozlíšenia.

Uvádzajú, že na karte RTX 3090 pri 4K rozlíšení bez ray tracingu alebo za použitia DLSS získali v porovnaní s prednastavenými Ultra nastaveniami až 35 % nárast výkonu. V prípade, že mieriš na hranie vo viac ako 60 fps, musíš rozhodne urobiť kompromisy v rámci týchto nastavení grafiky.

Ostatné nastavenia, ktoré odporúčajú zvážiť pre dobrý výkon sú:

  • DLSS – mód kvality pri 1080p, balans pri 1440p a výkon pri 4K rozlíšení
  • Ray Tracing – odporúčajú vypnutie RT tieňov, RT osvetlenie na stredné nastavenia a kompletné vypnutie odrazov
  • Odrazy – nastavenie vysoké na 1080p / 1440p, stredné na 4K
  • Volumetrické oblaky a SSAO sa odporúča nechať na minime, keďže výsledok je takmer nebadateľný
  • V závislosti od veľkosti pamäte grafickej karty sa odporúča obmedzovať davy ľudí

Žiaľ, vzhľadom na vyťaženosť procesorov najmä v exteriéroch, nedošli redaktori k žiadnemu záveru, ktorý by im mohol akokoľvek pomôcť. Hra má podľa portálu Eurogamer problémy s „hyper threadingom“, kedy aj čipy výkonnostne ďaleko za odporúčaniami majú problém s udržateľným výkonom.

Screenshot/YouTube/Digital Foundry

Počítačová verzia Cybepunk 2077 však vyzerá o generáciu lepšie, ako konzolová. Zároveň si však musíme počkať ešte na niekoľko optimalizačných záplat od autorov, ktoré snáď dokážu vyriešiť problémy s výpočtovou silou procesorov. Staršie štvorjadrové čipy majú s hrou nesmierne problémy, a to aj napriek tomu, že pre ostatné tituly na trhu sú viac než dostatočné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom