Minulý rok sme informovali o e-mailových podvodoch, v ktorých útočníci vystupovali v mene Slovenskej pošty. Tentokrát opäť využívajú poštu, no našli nový spôsob, ako z neznalých jedincov vytiahnuť nemalý obnos peňazí. Podvodníci sa tentokrát opierajú o nedávne zmeny v colných podmienkach, kedy si Slovenská pošta začala účtovať správne poplatky za colné konanie.

E-,ail je formulovaný pomerne presvedčivo, no už na prvý pohľad v sebe skrýva hneď niekoľko faktických chýb, ktoré by skúsené oko malo spozorovať. Azda prvým znakom je nezvyčajná e-mailová adresa, z ktorej správa prichádza. Aj napriek krytiu za Slovenskú poštu sa po rozkliknutí detailov ukáže schránka [email protected]

FonTech

Tá v žiadnom prípade nepredstavuje legitímnu adresu Slovenskej pošty. Samotný obsah správy vyzýva prijímateľa k zaplateniu často malej finančnej čiastky v radoch niekoľkých eur skrz platobnú bránu. Suma sa ale od povahy správy môže líšiť.

Kameňom úrazu je predávanie údajov o karte tretej strane, ktorej pôvod známy nie je. Problém teda nie je strata napríklad troch eur, ale zneužitie platobných údajov, potenciálne zneužiteľných v budúcnosti, a to s veľkou pravdepodobnosťou aj v prípade, že sa daná platba neuskutoční.

Podozrivý je aj predmet e-mailu, ktorý informuje o zásielke očakávanej v rozmedzí mesiacov marec a máj. Vzhľadom na to, že v tele správy je dátum už prakticky správny, podvod pochádza zo zahraničia, kde sa používa iné formátovanie času a dátumu. Navyše, ani čínske zásielky neuvádzajú tak veľké časové rozpätie.

Suma zadaná v e-maile nie je konečná

Finálnu (a vyššiu) sumu príjemca zistí až po ukončovaní platby, konkrétne pri potvrdzovaní SMS správou alebo systémom zabudovaným v aplikácii svojej banky. Ide tak o jeden z posledných krokov, ktorý by obeť mohol zachrániť pred podvodom. Neznamená to ale, že záškodníci už nemajú údaje o karte u seba.

Slovenská pošta obdobné platby od svojich klientov nikdy nepožadovala. Problém je najmä časový nesúlad, keďže pošta všetky poplatky spojené so zásielkami vyžaduje až pri preberaní zásielok, a to buď v priestoroch Slovenskej pošty alebo u samotného doručovateľa, čo platí aj pri nových podmienkach týkajúcich sa DPH či colného konania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú