Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z organizácie Copernicus, ktorá sa zaoberá monitorovaním  zemskej atmosféry a zemského povrchu celkovo, informovali o stave, v ktorom sa momentálne nachádza ozónová diera nad Antarktídou. Už niekoľko rokov za sebou trvá dlhšie, než je obvyklé. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Neobvyklé správanie ozónovej diery

Údaje z projektu CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) sledujúceho uzavretie antarktickej ozónovej diery poukazujú na veľmi nevšedné správanie. Uzatvorenie ozónovej diery nielenže trvalo dlhšie, ako je zvyčajné, ale aj samotná diera bola pomerne veľká. Veľmi podobné správanie vykazuje ozónová diera už 3 roky za sebou.

ESA

Vážnejšie je, že pozorované správanie je výrazne odlišné od toho, čo bolo možné sledovať v predchádzajúcich 40 rokoch až do roku 2020, píše organizácia Copernicus na svojom webe.

Zvyčajne sa ozónová diera otvára nad Antarktídou koncom septembra a začína sa zatvárať v priebehu októbra, až sa v novembri definitívne uzatvorí.

Údaje CAMS zozbierané v rokoch 2020, 2021 a 2022 však jasne ukazujú, že počas uvedeného obdobia zostala diera v ozónovej vrstve väčšia ako v minulosti, ale taktiež došlo k jej uzavretiu až v priebehu decembra, teda takmer o mesiac neskôr ako zvyčajne.

Pokiaľ ide o príčiny tohto správania, riaditeľ CAMS Vincent-Henri Peuch sa nazdáva, že „existuje niekoľko faktorov, ktoré každý rok ovplyvňujú rozsah a trvanie ozónovej diery, predovšetkým však sila polárneho víru a teploty v stratosfére.“

Vzhľadom na to, že uplynulé tri roky boli charakterizované silnými vírmi a nízkymi teplotami, ozónová diera zostala väčšia a dlhšie otvorená. Podľa Peucha tu však existuje súvislosť so zmenou klímy, vďaka ktorej dochádza k ochladzovaniu stratosféry.

Za zmienku stojí aj fakt, že v posledných troch rokoch bola v novembri rozloha ozónovej diery viac než 15 miliónov km2, čo je viac než je samotná rozloha Antarktídy. Napriek veľkosti dier však odborníci z organizácie Copernicus tvrdia, že sa ozónová vrstva postupne obnovuje.

Dôvodom sú environmentálne regulácie chemikálií chlóru a brómu. Jednou z takýchto regulácií je napríklad Montrealský protokol, ktorý je platný od roku 1987 a ratifikovalo ho 197 krajín z celého sveta.

Vedci predpokladajú, že sa ozónová vrstva, nachádzajúca sa od 15 do 35 km nad Zemou, kompletne obnoví do 60. alebo 70  rokoch tohto storočia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú