Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Už je to viac ako 35 rokov, čo sa svet dočkal oficiálneho odhalenia prvého komerčne predávaného osobného počítača v takej podobe, v akej ho poznáme dodnes. IBM PC 5150, ako znel jeho celý názov, položil základy ohromného technologického pokroku, ktorý v dnešnej dobe eskaluje. Preto sme sa rozhodli tento legendárny prístroj oprášiť a spolu s nami teraz môžeš nahliadnuť do jeho útrob.

Farebný CGA monitor s rozlíšením 320 x 200 pixelov

zdroj fotografie: PCworld

Ešte predtým než sa pozrieme na samotné vnútornosti tohto počítača si povieme niečo o jeho monitore. Ten spĺňal, rovnako ako dnes, kľúčovú úlohu pri interakcii človeka s počítačom. Hoci dnes jeho parametre považujeme za smiešne, na tú dobu sa jednalo o vskutku pokročilý kus techniky. Monitor totižto dokázal zobrazovať na 12-palcovej uhlopriečke s rozlíšením 320 x 200 pixelov až 16 rôznych farieb.

Klávesnica sa od tých dnešných až tak veľmi nelíšila

zdroj fotografie: PCworld

Nemenej dôležitým prvkom bola klávesnica, ktorá je vo svojej podstate zhodná s tými používanými dnes. Rozloženie kláves je mierne odlišné, no základ zostal taktiež zachovaný. To sa našťastie netýka váhy, nakoľko klávesnica sama o sebe vážila takmer 3 kilogramy. Nepríjemné hlasné zvuky pri písaní sa výrobcom neskôr taktiež podarilo zredukovať.

Jednoduchá údržba

zdroj fotografie: PCworld

Kovové telo počítačovej skrine drží pokope len pätica skrutiek a do útrob sa tak dostáva skutočne jednoducho. Po vysunutí kovového obalu sa naskytá pohľad na samotné vnútornosti, ktoré je pri poškodení možné jednoducho vymeniť.

Všetko bolo väčšie, až na výkon

zdroj fotografie: PCworld

Všetky obvody napratané vo vnútri kovového tela sú omnoho väčšie než tie, ktoré sú v počítačoch a iných technologických zariadeniach využívané dnes. Okrem toho produkovali aj väčšie množstvo tepla a spotrebovali neporovnateľne viac elektrickej energie.

ISA sloty

zdroj fotografie: PCworld

Pri bližšom pohľade si skúsené oko isto všimne takzvané ISA sloty, ktorých IBM PC 5150 obsahoval až päť. Išlo o zbernicu, ktorá umožňovala pripojenie ľubovolnej kombinácie rozširujúcich kariet. Používatelia tak tieto sloty mohli využiť na pripojenie grafických kariet, rozšírenie vstupov a na rôzne iné rozhrania.

Karty slúžiace na rozšírenie funkcionality počítača

zdroj fotografie: PCworld

Tieto karty sa vkladali do vyššie spomínaných ISA slotov. V ľavom hornom roku sa nachádza karta kombinujúca paralelný a sériový port, vpravo od nej môžeš vidieť kartu rozširujúcu pamäť RAM o 512 KB, o ďalší kúsok vedľa sa nachádza CGA grafická karta a v spodnej časti je zas umiestnený disketový radič. Len posledná z menovaných kariet pritom pochádzala priamo od IBM.

„Ohromné množstvo pamäte“

zdroj fotografie: PCworld

Najlacnejšia verzia počítača IBM PC 5150 obsahovala 16 kB RAM pamäte. Táto verzia postrádala aj disketovú mechaniku, ktorú si však používatelia mohli dokúpiť. O niečo neskôr bola predstavená aj verzia s už integrovanou mechanikou, ktorá dokázala poňať dve diskety o veľkosti 360 kB. Táto disketová mechanika zaberala takmer 1/4 celého prístroja, pričom vážila skoro 2 kilogramy.

Odstránenie základnej dosky

zdroj fotografie: PCworld

Demontáž celého zariadenia vrátane základnej dosky bola v tej dobe neporovnateľne jednoduchšia než je tomu dnes. Celú základnú dosku totižto držali na mieste len dve skrutky a po odpojení všetkých káblov a kariet ju tak bolo možné bez problémov vytiahnuť.

Základná doska zblízka

zdroj fotografie: PCworld

Základná doska je v podstate srdcom celého počítača. V jej pravej časti sa nachádza pamäť RAM s maximálnou kapacitou 256 kB, pričom ďalších 512 kB možno pridať už spomínanou periférnou kartou. V ľavom dolnom rohu je umiestnená pätica ISA slotov, nad ktorými možno nájsť procesor od Intelu.

Na tú dobu nevídaný výkon

zdroj fotografie: PCworld

Prvý komerčne predávaný osobný počítač od spoločnosti IBM obsahoval 16-bitový procesor Intel 8088 s taktom 4,77 MHz. Hoci sa to dnes môže zdať ako zanedbateľná hodnota, na tú dobu ponúkal IBM PC bezkonkurenčný výkon.

Za 35 rokov sme prešli dlhú cestu

zdroj fotografie: PCworld

Prešli len niečo cez tri dekády a smartfóny umiestnené v našich vreckách toho dnes dokážu vykonať omnoho viac, ako kedy dokázal tento mohutný počítač. Na záver tak vzniká jedna zaujímavá otázka na zamyslenie. Budú nám naše terajšie smartfóny o 35 rokov taktiež pripadať takto archaicky? Svoj názor môžeš pokojne vyjadriť dole v komentároch.

Nenechaj si ujsť
TIP: Bill Gates jedného dňa vstal o štvrtej ráno, aby napísal hru, konkurencia ho však úplne odrovnala

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú