Smartfóny si počas krátkych 10 rokov získali srdcia stoviek miliónov ľudí a stali sa neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Aktuálne je na trhu ohromný výber tých najrôznejších modelov, spomedzi ktorých však vytŕčajú iPhony so svojimi jedinečnými vlastnosťami. iPhone sa stal významným smartfónom, ktorý si vo svete získal povesť zariadenia s prémiovými atribútmi, kvôli čomu po ňom túžia zástupy ľudí.

Pred dekádou sme boli svedkami zrodu generácie smartfónov s novými operačnými systémami, ktoré vytlačili zo scény vtedajších kráľov, aby si rozdelili trhový podiel na dve časti. Prevažné percento stále vlastnia Android smartfóny, no druhá časť pripadá modelom, ktoré sa stali „nadradenými“. Apple totiž dosiahol, aby sa jeho iPhony v tomto priemysle rýchlo udomácnili a vytvorili si zástup fanúšikov, ktorí na nich nedajú dopustiť. Pri pohľade na výbavu však neraz vidíme, že tieto prémiové smartfóny za silnou konkurenciou mierne zaostávajú, no stále sú veľmi žiadané. Kvôli čomu sú tak populárne, že ich používajú nielen teenageri, ale tiež výkonní riaditelia tých najväčších spoločností?

Prémiová značka

V prvom rade je to najmä značka. Áno, Apple si vytvoril zázemie a pri jeho mene si mnohí vybavia prémiovú kvalitu zariadení. Či už ide o MacBooky, iPady, alebo obľúbene iPhony, ľudia meno spoločnosti vnímajú ako záruku niečoho výnimočného. Apple si získal milióny zákazníkov aj vďaka svojmu marketingu, do ktorého investuje nemalé peniaze. Týmto spôsobom rozšíril meno svojho smartfónu po celom svete.

Nejeden biznismen, riaditeľ, alebo aj školák, chce zo svojho vrecka vytiahnuť nový iPhone, ktorý je už dlhý čas vnímaný ako „kúlové“ zariadenie. Popritom spoločnosť rozšírila aj sieť svojich kamenných predajní, ktoré sa stali pre jej fanúšikom „svätým grálom“. iPhone je  súčasťou veľkej rodiny, ktorá zákazníkovi poskytuje prémiový pocit z používania a vytvoril vlastné merítko, ktorému sa dnes prispôsobujú aj mnohé iné smartfóny.

Prepracovaný ekosystém

Pokiaľ už niekto vlastní iPhone, dobre vie ako rýchlo ho dokáže pohltiť ekosystém Applu. Prepojením jednotlivých zariadení vytvorila spoločnosť prostredie, ktoré si mnohí obľúbili. S každým ďalším produktom sa používateľ dostáva stále hlbšie do toho, čo mu dokáže spolupráca hardvéru a služieb ponúknuť. Tí, ktorí využívajú tento ekosystém naplno, si môžu bezstarostne užívať všetky jeho výhody a jednoduché používanie. Ak sa doň raz niekto „ponorí“, cestu von už zrejme len tak nenájde.

Zobraziť celú galériu (2)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
Apple má obrovské eso v rukáve, ktoré mnoho ľudí prehliada. Predstavím ti koncept, ktorý je najlepšou ukážkou, ako bude vyzerať časť našej budúcnosti

Kvôli prémiovým službám a softvéru, ktorý je neraz platený, si tak postupom času ľudia vytvoria vlastnú zbierku aplikácií a ďalších produktov, ktoré by vo svete Androidu nemali využitie. Kto by teda len tak zahodil všetko, čo si počas používania iPhonu nazbieral? V tomto prípade však nejde len o ceny, ale aj o kvalitu softvéru, ktorý je tu na vyššej úrovni než u Android smartfónov. Pravdaže, nič nie je bezchybné, no už neraz sme sa presvedčili, že v prípade iPhonov dokáže výrobca reagovať na prípadné problémy bleskovou rýchlosťou. Kombinácia všetkých používateľských skúseností tak dostala už mnohých ľudí, ktorí si svet Applu skutočne obľúbili.

Súhra (ne)dokonalých vlastností za prémiovú cenu

Keď si spomenieme na prvý iPhone, ktorý mal premiéru v roku 2007, zistíme, že vôbec nešlo o prvý dotykový smartfón, ale o zariadenie, ktoré už v tej dobe prinášalo niečo viac. Kým sa ostatné modely topili v mnohých nedotiahnutých funkciách a ovládaní, iPhone prišiel s jednoduchosťou, ktorá na trhu chýbala. Jeho používanie bolo intuitívne a neskôr sa začali viaceré smartfóny prispôsobovať jeho možnostiam. Kopírovanie však bolo stálou súčasťou boja proti konkurencii. Apple neskôr meno svojho prvého smartfónu povýšil na novú úroveň.

Aj napriek nedokonalostiam, za ktoré sú iPhony aj dnes mnohokrát kritizované, si stále držia svoju povesť, kde medzi prvými vlastnosťami každý postrehne skvelé spracovanie. Pocit luxusu každému umožňuje jednoznačne označiť Apple smartfóny za prémiové. Nie je to však len dizajn a materiály, ktoré z nich robia nadštandard vo svojom segmente. Ide tiež o masívny výkon, ktorým sa iPhony od konkurencie vždy odlišovali. V benchmarkových testoch si získali prvé priečky a majiteľom poskytli výpočtovú silu, ktorá zvládla aj najnáročnejšie úlohy lepšie ako ostatné smartfóny.

Nenechaj si ujsť
Prečo je iPhone drahý a lacnejší už nikdy nebude?

Daňou za to všetko je však prémiová cenovka, ktorá je z roka na rok stále vyššia. Apple využíval stúpajúcu popularitu svojich iPhonov, aby zdvihol predajné ceny do poriadnych výšin. Stále je otázne, kam až toto navyšovanie cien dôjde, no spoločnosť sa zrejme vôbec nebojí toho, že by kvôli vysokým sumám prišla o svojich fanúšikov. V skutočnosti je situácia práve opačná a ten, kto si kúpi ešte drahší iPhone, má nutkanie veriť, že v rukách drží naozaj luxusné zariadenie a Apple má z tohto skutočnú radosť. S každým predaným smartfónom totiž zarobí nemalú maržu, ktorá patrí v tomto priemysle medzi najvyššie vôbec. Aj vďaka tomu sa spoločnosti podarilo nedávno dosiahnuť titul prvej biliónovej firmy sveta.

Je iPhone niečo viac?

V náture ľudí je zabudovaná časť, ktorá ich pomaly presviedča k tomu, aby si kúpili to, čo nosia, alebo majú mnohé celebrity. Speváci, herci, alebo tiež politici a mnohí iní totiž vo svojich rukách držia najčastejšie práve Apple smartfón. Spoločnosť s iPhonom vytvorila zrejme nekončiaci trend, ktorý núti populárnych ľudí tento model vlastniť. Mnohí tak stavili práve na iPhone ako na svoj každodenný smartfón. Nosiac drahé oblečenie a tento model v rukách, pôsobia celebrity naozaj úspešne, čo chcú aj ich fanúšikovia.

Keď už nevyšlo na originál Louis Vuitton kabelku, či pravé topánky z krokodílej kože, siahnu ľudia po dostupnejšom produkte, ktorým je jednoznačne iPhone. Za stále vysokú cenu si ho tak kúpia mnohí, ktorí z neho robia zariadenie pre prehliadanie sociálnych sietí. Veľa majiteľov týchto smartfónov totiž nevyužíva ich plný potenciál. iPhone však mnohým ponúka pocit ako by patrili do obľúbenej partie na škole, ktorá nad ostatnými vyniká. Jednoducho povedané, svet vníma tieto Apple smartfóny ako „kúlové“ zariadenia, ktoré chce vlastniť stále viac ľudí.

Stredobod mnohých hádok

iPhony sa stali modelmi, ktoré rozdeľujú používateľov na dva tábory, a to na tých, ktorí si za nimi stoja a na tých, ktorí ich neustále kritizujú. Výrobcovia smartfónov sa nám stále snažia priniesť čo najlepšie modely, no ideálny kúsok, ktorý by vyhovel každému jednoducho neexistuje. O tom Apple vie, a tak miesto toho, aby sa pokúsil tento cieľ dosiahnuť, vytvoril niečo, čo sa napriek nedokonalostiam stalo svetovou špičkou.

Nenechaj si ujsť
26 % Američanov si o iPhone Xs myslí, že je vzrušujúci

Rovnako ako Android smartfóny, aj iPhony si získali zástup fanúšikov. Každému totiž vyhovuje niečo iné, no mnohokrát sa ľudia púšťajú do ostrých potýčok len kvôli rozdielnostiam týchto dvoch kategórií smartfónov. Každý má však slobodnú vôľu a aj milovník Androidu či systému iOS môže okúsiť to, čo ponúka konkurencia, aby si dokázal vybrať, čo je preňho vhodnejšie. Práve voľba nového smartfónu sa stala jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré mnohí robia každých pár mesiacov a iní zasa raz za pár rokov, pričom svoju pozornosť upriamujú aj na najprémiovejšie modely dneška, iPhony.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú