Keď sa povie, väčšina ľudí si ihneď spomenie na iPhony, MacBooky, iOS či iPady. Nuž, popravde, vo svojej veľkej podstate to tak aj je a americký gigant ťaží práve z týchto produktov. Nie nadarmo je triliónovou spoločnosťou a jej stratégia dokáže vynášať obrovské sumy. Avšak bolo by veľkou chybou, ak by sme Apple „zaškatulkovali“ len ako výrobcu hardvéru. Svoje majstrovské umenie totiž ukazuje aj na poli softvéru.

Dnes sa však nejdeme zameriavať na operačné systémy či iné programy, no pozrieme sa na niečo, čo by mal poznať každý technologický nadšenec. Žiaľ, popularita tohto projektu nie je ani zďaleka taká známa. A to je veľká chyba. Apple má totiž v rukáve také eso, s ktorým si môže podmaniť celý trh už vo veľmi blízkej budúcnosti. O čom je v tomto prípade reč? Tiež len tak neveriacky krútiš hlavou, na čo si pri Apple nepomyslel?

Mám namysli koncept smart home, ktorému sme sa venovali už mnohokrát a je skutočne témou číslo jedna po celom svete. Apple si je obrovského potenciálu maximálne vedomý, a tak už prednedávnom prišiel s konceptom HomeKitu, teda produktami, ktoré získajú tento certifikát a sú tak schválené americkým gigantom, aby spĺňali kvalitatívne štandardy a mohli plynulo, a hlavne veľmi jednoducho pracovať v rámci iOS.

Pre používateľa to tak v konečnom dôsledku znamená, že získa kvalitný produkt z oblasti smart home a môže ho ovládať cez svoj smartfón, hodinky, tablet či počítač a dodať tak domácnosti úplne nový rozmer. Tentokrát sa ale nejdeme venovať smart home téme ako takej, naopak sa pozrieme na to, čo ekosystém HomeKitu prináša a ako veľmi dokázal Apple opäť pretaviť svoj „čuch“ na perspektívne projekty, v ktorých bude časom absolútnou jednotkou.

Maximálny kvalitatívny štandard a ten správny čas na revolúciu

Samozrejme, zariadenia IoT či z oblasti smart home sú na trhu už zopár rokov a dokážu v dnešnej dobe fungovať takmer dokonale. No mnohokrát sa stane, že používateľ si musí stiahnuť desiatky aplikácií, aby mohol ovládať každý produkt zvlášť, keďže väčšinou nepochádza od jedného výrobcu. Tu nastáva nemalý praktický problém. Jasné, existujú alternatívy z Číny, pri ktorých Xiaomi vyriešilo tento neduh pomerne efektívne a prakticky. Nuž ale nie každý je ochotný objednávať z Číny a naďalej dôveruje len značkám za hranicami Veľkého čínskeho múru.

V tomto prípade tak nemajú veľa možností. Až kým prišiel Apple a vytasil svoj plán. Certifikácia HomeKit a nový ekosystém produktov, ktoré budú špičkové, používateľ sa nemusí báť o kvalitu a získa jednoduché ovládanie plné praktických vymožeností. Takto znie základná myšlienka úspechu, ktorá sa v roku 2018 naplno dostáva do prevádzky a doznáva svojich veľkých pôvodných očakávaní.

Apple si uvedomil, že s doslova gigantickou popularitou svojich zariadení má v rukách niečo, s čím môže donútiť výrobcov, aby sa naplno začali venovať smart home zariadeniam a robili ich tak priamo šité pre HomeKit. Postupne tak počet produktov rástol, až kým v tomto roku nemáme stovky či tisíce výrobcov, ktorí priamo prinášajú kompatibilitu pre HomeKit a rozširujú tak tento ekosystém.

Doteraz možno nebol ten správny čas, avšak tento rok si skutočne myslím, že aj u nás na Slovensku sa ľudia rozhodli prejsť na mnohé smart riešenia v domácnostiach. Stúpajúcu tendenciu vidno skutočne na všetkých frontoch. Ja ti tentokrát predvediem, v čom je HomeKit naozaj taký výnimočný a čo možno fanúšikovia až tak nevnímajú, no rozhodne by mali zbystrieť svoju pozornosť.

V jednoduchosti je krása  

Apple HomeKit je teda ekosystém produktov, ktoré spĺňajú istý certifikačný štandard a sú tak schválené priamo Applom, aby mohli fungovať. V aplikácii Home (Domov) má potom používateľ možnosť svoje zariadenia s touto podporou ovládať, triediť, vytvárať scény či sledovať dianie v domácnosti skutočne veľmi jednoducho a intuitívne pre produkty od všetkých výrobcov, čo s touto certifikáciou disponujú. Pridávanie produktov je taktiež bleskové, a tak stačí len naskenovať kód na zadnej strane každého zariadenia, ktorý je potrebný pre spárovanie a behom 2-3 sekúnd je produkt pridaný v aplikácii a pripravený na používanie.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Treba mať ale jeden základný poznatok na pamäti. V aplikácii Domov nezískaš všetky vymoženosti daného produktu, získaš totiž len to najzákladnejšie ovládanie, aby si rýchlo a efektívne vedel riadiť domácnosť. Všetky detailné úkony či nastavenia stále budeš robiť v originálnej aplikácii výrobcu.

Z mojej skúsenosti však viem, že všetko potrebné si viem nastaviť aj v Domove a aplikáciu výrobcu vôbec nepotrebujem. Žiaľ, hneď na úvod spomeniem aj jednu nevýhodu (pre niekoho možno kľúčovú). Vzdialené ovládanie mimo domácej siete funguje, len ak máš doma Apple TV či HomePod, ktoré slúžia ako centrála a pomyselná brána na ovládanie produktov vzdialene. Poďme sa ale pozrieť, čo všetko dokážeme s HomeKitom ovládať a čo všetko nám ponúka táto platforma.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Aby som ti predviedol všetky možnosti, zobral som si známe žiarovky Phillips Hue a jeden špeciálny gadget, ktorými sú radiátorové hlavice. Opäť som sa „túlal“ v obchode u našich kamarátov zo SmarterHOME.sk, ktorí majú plnú zásobu zariadení s podporou HomeKitu a vždy ti ochodne pomôžu, ak aj ty budeš chcieť prejsť na tento ekosystém.

Zobraziť celú galériu (23)
Dávid Igaz / FonTech

Takto som používal HomeKit

Ako som spomínal, úvodná konfigurácia je naozaj jednoduchá a pre pridanie produktu ti stačí oskenovať len kód na zadnej strane balenia či priamo zariadenia. Priamo v aplikácii Domov si potom vytvoríš miestnosti, do ktorých dané zariadenie chceš pridať. Vieš si ich tak pekne usporiadať podľa celého a domu a máš prehľad, ktoré zariadenie máš, v akej miestnosti. A taká malá čerešnička na torte ako bonus, s podporou HomeKitu získavajú zároveň zariadenia aj podporu pre hlasové ovládanie cez Siri. Samozrejme len v angličtine, no na Slovensku nám predsa nič nebráni, aby sme využívali tohto hlasového asistenta aj my.

Ako vidíš z obrázkov nižšie, originálna aplikácia od Phillips je prešpikovaná funkciami a možnosťami prispôsobenia. Vieš si teda nastaviť intenzitu svietenia, farby, spájať žiarovky do miestností či vytvárať scény. Na hĺbkové nastavenie či správu žiaroviek teda rozhodne odporúčam originálnu aplikáciu výrobcu. Avšak, keď sa nad tým poriadne zamyslíš, mnohokrát ani nepotrebuješ neustále tak detailné nastavenia. Stačí ti, že zapneš alebo vypneš žiarovky, prípadne zmeníš farbu či intenzitu osvetlenia.

Tu nastupuje na scénu aplikácia Domov. Všetko je jednoducho a intuitívne ovládateľné a prispôsobené, pre čo najväčší komfort pri ovládaní domácnosti. Jedno kliknutie a hotovo. Nič viac nepotrebuješ. Navyše, zariadenia s HomeKitom môžeš ovládať aj cez Apple Watch.

Naschvál som pri vyberaní gadgetov do tohto článku zobral aj jednu skutočnú špecialitu. Radiátorová hlavica od Netatmo je totiž naozaj dokonalým spoločníkom do každej domácnosti. Dokáže až o 37 % znížiť spotrebu energie a pri vykurovaní ti dokáže poskytnúť škálu nových možností, ako na to. Nielenže môžeš radiátory ovládať z pohodlia postele či gauču, no optimálne kúrenie si vieš nastaviť aj vzdialene, keď si napríklad na dovolenke.

Veľmi jednoducho tak nastavíš temperovanie na nižšiu teplotu, a tak ušetríš na vykurovaní. K dispozícii sú aj rôzne plány vykurovanie na základe tvojho príchodu domov či komplexný prehľad spotreby energie. Všetky nastavenia naozaj prebiehajú len priamo v aplikácii. Skvelé, čo povieš?

Navyše dizajn a vyhotovenie týchto radiátorových hlavíc spĺňa všetky kvalitatívne štandardy a namontovaním tak získaš aj krásny doplnok do bytu či domu. No ale späť k HomeKitu, kde sme si už vlastne všetko podstatné povedali, avšak čaká nás jedna dôležitá otázka. Je Apple skutočne tou firmou, ktorá prinesie pomyselnú revolúciu v téme smart home vďaka tejto svojej platforme?

Prečo je HomeKit jednotka pre budúcnosť smart home?

Apple si veľmi dobre uvedomuje silu svojej platformy a ekosystému HomeKit. Veď každý rok k nemu pridáva čoraz viac produktov, ba čo viac, zjednodušuje sa doň dostať aj pre čínskych výrobcov, ktorí po novom nemusia prejsť hardvérovým schválením so špeciálnymi čipmi, ale produkty im už po novom budú schvaľovať softvérovo formou aktualizácie firmwéru. Rozšírenosť iOS zariadení a hlavne dôveryhodnosť v kvalitu Apple dávajú používateľom čoraz viac dôvodov, aby HomeKit začali používať a pridali sa do skupiny stále len „nadšencov“ inteligentnej domácnosti.

Opäť sme pritom, že ľudom stačí len dôverovať v tieto inovácie a nie sa ich báť. Ver mi, že o pár rokov budeš mať aj ty doma hneď niekoľko inteligentných spotrebičov či špeciálnych zariadení, ktoré ti zjednodušia život. Tomu sa jednoducho nevyhneme. V každom prípade, Apple má aktuálne v rukách ďalšie obrovské eso a skutočne sa teším, čo s ním vymyslí v najbližších rokoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú