Pred takmer rokom prisľúbila spoločnosť Google, že prestane analyzovať emailové správy používateľov ich služby Gmail. Prekvapivo to však vyzerá, že zatiaľ čo spoločnosť od tejto činnosti upustila, stále ju môžu využiť vývojári či marketéri.

Analýza schránok v emailových klientoch nie je úplne neobvyklým javom a mnohí prevádzkovatelia (väčšinou s potrebným súhlasom od používateľa) využívajú túto techniku na vylepšenie služieb, ale tiež na marketingové účely a cielené reklamy. Google pred rokom od tejto praktiky upustil a maily používateľov „čítať“ prestal. Spravil tak najmä pre zvýšenie dôvery u svojich korporátnych klientov.

Krok, ktorý prospel aj bežným používateľom z hľadiska súkromia, však teraz dostáva trhlinu. Podľa správy, ktorú publikoval portál The Wall Street Journal, spoločnosť stále umožňuje vývojárom tretích strán čítať obsah mailových schránok. Podmienky Google pre takúto činnosť sú stále relatívne prísne, avšak napriek tomu vyvolávajú pochybnosti.

Opodstatnené obavy

Vývojári musia v prvom rade požiadať o možnosť čítať správy samotný Google a splniť niekoľko podmienok. Následne aj používateľ Gmailu pri prihlásení do daných služieb, musí vývojárom udeliť povolenie na správu emailov. Podľa bližších informácií, ktoré prináša portál TechRadar, dané praktiky využívajú bežne množstvo aplikácií a spoločností.

Pochybnosti vyvoláva fakt, či sú po pridelení prístupu vývojári a spoločnosti dostatočne kontrolované,  a ako so získanými údajmi nakoniec narábajú. Hlavne s predchádzajúcim vyhlásením Google, že stopne o čítanie mailov, chýba aj transparentné informovanie o pokračujúcej funkcionalite pre tretie strany. Nie je ani úplne jasné či o čítanie mailov môžu požiadať vývojári kdekoľvek alebo je obmedzená pre určitú oblasť. Vhodným krokom pre používateľov je teraz kontrola povolení, ktoré udelili aplikáciám ohľadom svojho Google konta a Gmailu. Spraviť tak môžeš v správcovskom centre svojho účtu.

Takto vyzerá potvrdenie, ktoré je vyžadované od používateľa a umožní vývojárom vidieť obsah schránky. Google bližšie používateľa neinformuje, že správy môžu vidieť algoritmy aj ľudia z tímu:

Podľa dostupných informácii, majú po pridelení oprávnení od Google a používateľa, prístup k správam nielen špecializované algoritmy aplikácií, ale aj ľudia z vývojárskeho tímu. Zatiaľ čo strojové zbieranie dát (pri kontrolách, ktoré Google údajne má) by malo viesť len k zbieraniu všeobecných informácií, čítanie správ človekom je potenciálne väčšia slabina, pri ktorej reálne hrozí zneužitie. Pri udeľovaní povolenia pritom používateľ o tejto skutočnosti nie je dostatočne informovaný.

Napriek potencionálnym hrozbám, žiadny incident zatiaľ nie je známy. Celá záležitosť však rozhodne vytvára pochybnosti a v prípade zneužitia môže problém výrazne narásť. Google sa zatiaľ bráni, že dané aplikácie kontroluje, no očakávajú sa aj kroky k eliminácii problému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom