Podľa pozorovacích zariadení Spojených štátov amerických sa nachádza vedľa nedávno vypusteného čínskeho satelitu neznámy objekt. Aj keď majú mnohí z činnosti Číny vo vesmíre strach a v poslednej dobe testuje nové pokrokové zbrane, môže ísť o satelit pre dobrú vec, informuje Space News.

Vyčistia obežnú dráhu

Satelit, ktorý sa stal stredobodom pozornosti, je Shijian-21, ktorý vyniesla Čína na obežnú dráhu len 23. októbra na palube rakety Dlhý Pochod 3B. Čína sa pritom nepodelila o množstvo detailov, údajne však ide o satelit pre test a overenie technológií na odstraňovanie vesmírneho odpadu.

Vesmírne sily USA nakoniec dokázali objekt identifikovať a jedná sa o pozostalú časť rakety. Tento objekt sa nachádza po boku satelitu Shijian-21 na geostacionárnej obežnej dráhe Zeme, nie je však úplne isté, že ide o vesmírny odpad.

TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Spojené štáty si totiž objektom nie sú na 100 % isté a aj keď Čína tvrdí, že ide o test čistenia obežnej dráhy, môže ísť pokojne aj o experimentovanie s orbitálnym dočerpaním paliva alebo manipulácie pomocou robotického ramena, píše Futurism.

Čína nie je transparentná

Keďže bola táto ázijská veľmoc ohľadom svojho satelitu veľmi stručná a vzhľadom na jeho udávanú misiu sa o informácie nedelí, Spojené štáty sa pokúsia objekt naďalej pozorovať a prísne dohliadať na jeho činnosť podobne, ako je tomu v prípade iných geostacionárnych satelitov, ktoré Čína na orbitu vyniesla.

Napríklad v roku 2018 Čína vyniesla do vesmíru satelit, ktorý vykonal množstvo manévrov, ktorými sa snažili zmiasť nepriateľské pozorovacie zariadenia. A aj keď Čína hovorí, že jej nový satelit má otvoriť cestu pre dlho očakávané čistenie obežnej dráhy, je to pomerne nepravdepodobné, keďže množstvo armádnych testov vo vesmíre neustále rastie najmä práve z ich strany.

naratrip/freepik

Celková situácia vyústila do dosť veľkého problému. Špióni USA totiž teraz upozorňujú, že Čína buduje vesmírne zbrane a je momentálne tou najväčšou svetovou hrozbou. Nedávno navyše vytvorili špeciálnu zbraň, ktorá dokáže zneškodniť satelity bez toho, aby sme si vôbec uvedomili, že šlo o útok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú