Armádne technológie Číny sa neustále rapídne vyvíjajú, o čom svedčí aj nedávny test. Ich hypersonická strela údajne obletela celú Zem a až potom trafila svoj cieľ. Ako informuje Independent, jeden z oficiálnych predstaviteľov informačných služieb USA sa vyjadril, že netušia, ako to spravili.

Aktualizácia 18. októbra o 18:30:

Ako informuje CNN, Čína dnes poprela, že by testovala hypersonickú strelu. Miesto toho údajne išlo len o rutinný test kozmickej lode, pričom Čína skúšala technológiu opakovaného použitia daného stroja.

Časť, ktorá sa od stroja oddelila, v skutočnosti nie je projektil, ale podporné vybavenie. To sa rozpadlo a zhorelo pri vstupe do atmosféry, pričom zvyšky dopadli do mora. Je takmer nemožné určiť, kde je v skutočnosti pravda.

Pôvodný článok:

Čína test popiera

Nová hypersonická strela Číny údajne obletela celú Zem a nakoniec zasiahla svoj cieľ vysokou rýchlosťou, pričom informačné agentúry USA ostali zarazené a prekvapené. Test podľa odborníkov dokazuje, že schopnosti čínskych hypersonických zbraní sú oveľa pokročilejšie, než si Spojené štáty mysleli, píše Futurism.

Stroj letel cez nízku obežnú dráhu Zeme, avšak svoj cieľ minul o 38 kilometrov. Strela letela 5-násobkom rýchlosti zvuku, čo je v porovnaní s klasickými balistickými strelami pomalšie, avšak vďaka pohyblivým aerodynamickým plochám dokážu manévrovať a mali by byť presnejšie.

DARPA.mil

Ako píše BBC, Čína test hypersonickej strely so schopnosťou niesť jadrovú hlavicu poprela. Demonštrácia technológie pritom opäť rozprúdila debatu o závodoch v zbrojení, za ktoré nemôže len Čína, ale aj samotné Spojené štáty.

Vina je na oboch stranách

Čínsky hovorca sa pre Independent vyjadril, že USA v posledných rokoch využívajú ich krajinu ako zámienku pre zbrojársku expanziu. Rozpínavosť Číny je však nepopierateľná a ani jedna z veľmocí nie je vo vyostrujúcich sa vzťahoch nevinne.

Spojené štáty nedávno otestovali svoju vlastnú pokrokovú zbraň, pričom ich hypersonická strela dokáže svojim spôsobom „dýchať“. Pre pohon totiž pohlcuje vzduch, ktorý spaľuje spolu s palivom a dosahuje tak vyššiu efektivitu.

Strela dosiahla rýchlosť 6 200 km/h a skôr či neskôr sa má stať bežnou výbavou armády. Zahanbiť sa, pochopiteľne, nechce dať ani Rusko, ktoré otestovalo vlastnú hypersonickú zbraň ešte skôr. Akákoľvek protiraketová obrana je proti nej údajne bezmocná.

Čína vraj ohrozuje celý svet

Ako nedávno varovali americkí špióni, najväčšou hrozbou sveta je práve Čína. Tá podľa nich vyvíja vesmírne zbrane a pomocou míľnikov vo vesmíre sa snaží skórovať politické body, ako aj technologickú prevahu a náskok.

Ilustračná foto. Zdroj: Stratolaunch / Pixabay - Chickenonline / Úprava redakcie

Šéf Vesmírnych síl USA sa navyše vyjadril, že je Čína pripravená zostreliť spojenecké satelity či zablokovať systém GPS. Strata kľúčových satelitov môže znamenať v prípade potenciálneho konfliktu úplne prevrátenie síl.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú