Čína čelí obvineniu z pravdepodobne najtrúfalejšieho hardvérového hacku, aký bol kedy spáchaný národným štátom. Miniatúrny čip infiltroval viac ako 30 amerických spoločností. 

Medzi firmami, ktorých sa útok týkal, sa objavili aj zvučné mená ako Amazon či Apple. Čipy nie väčšie ako zrnko ryže, umožnili rozvrátenie hardvéru, do ktorého boli vložené. Obeťou boli najmä servery navrhnuté v USA. K tomuto nehoráznemu činu mali čínskych výrobcov nútiť čínske ozbrojené sily.

Amazon a Apple sa o útoku dozvedeli cez interné vyšetrovania a následne ho reportovali americkým vyšetrovacím orgánom. Neexistuje priamy dôkaz, že by boli ukradnuté či zneužité dáta dotknutých spoločností alebo ich zákazníkov. Tvrdenie, že by sa poškodené servery zo svojej infraštruktúry snažili v tichosti odstrániť, obe firmy popierajú. O tom, že servery obsahujú škodlivý softvér, či o manipuláciách v data centrách údajne nevedeli a popierajú tiež spoluprácu s FBI na vyšetrovaní a poskytnutí dát o škodlivom softvéri.

Je to ako útok na celý svet

Útok mala podľa všetkého pod palcom firma Super Micro Computer Inc. so sídlom v USA, známa aj pod názvom Supermicro. Spoločnosť je jedným z najväčších dodávateľov matičných dosiek po celom svete a uzatvára zmluvy s výrobnými závodmi v Číne a inde.

Matičné dosky od Supermicro používa aj firma Elemental Technologies, ktorú v roku 2015 prebral Amazon. Práve Elemental bol hlavným cieľom čínskej armády. Servery od Elemental sa totiž využívajú v data centrách ministerstva obrany, pri dronových operáciách CIA a na palubách vojnových lodí amerického námorníctva. Celkovo útok postihol 30 amerických firiem vrátane vládnych dodávateľov a jednej významnej banky.

Nenechaj si ujsť Odhlásilo ťa z Facebooku? Stal si sa terčom obrovského hackerského útoku

FBI a kancelária riaditeľa národnej spravodajskej služby zastupujúca CIA a NSA odmietli udalosť komentovať. Samotná NSA však v minulosti podnikla podobné operácie. Vyšetrovanie od zistenia poškodení prebieha už tri roky, čiže posúdiť dôsledky operácie bude, rovnako ako pri iných rozsiahlych útokoch a bezpečnostných zlyhaniach, náramne ťažké.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú