Čínske elektromobily pomaly, ale isto dobývajú Európu. K flotile sa pridáva aj luxusný sedan automobilky XPeng, konkrétne ide o model XPeng P7. Ide tak už o druhý model čínskej automobilky, ktorý sa predáva v Európe, informuje InsideEVs.

Aktualizácia 12.11.2021:

XPeng už spustil konfigurátor pre obyvateľov Nórska a tí, ktorí sa tešili na príchod „lacného“ čínskeho elektromobilu, budú poriadne sklamaní. Ako informoval ElectricVehicleWeb, základná verzia s pohonom zadnej nápravy začína na sume 45 000 €.

Čínska invázia elektromobilov v EÚ. Toto je najväčší klon Tesly, kopíruje ju však aj cenou. Výkonnejšia verzia s pohonom všetkých štyroch kolies štartuje dokonca na 51 000 €. Aj keď sa cena zdá byť na prvý pohľad vysoká, XPeng P7 má svojim vzhľadom a technológiami konkurovať luxusnejšej Tesle Model S.

Xpeng

Čínsky sedan je dokonca všeobecne považovaný za klon Tesly. Samozrejme, v porovnaní s Modelom S od 99 850 € bez dotácií je jeho cena ešte stále prívetivá, Model 3 je však oproti cenám XPengu P7 podstatne lacnejší. Najlacnejšia Tesla začína v Nórsku na sume 38 500 € bez dotácie.

Model P7 prejde na jedno nabitie podľa WLTP 530 km, respektíve 470 km pri výkonnejšej verzii. Zadnokolka disponuje jedným elektromotorom s výkonom 196 kW, verzia s pohonom oboch náprav má kombinovaný výkon 316 kW. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h je na úrovni 6,9 sekundy, respektíve 4,5 sekundy.

Pôvodný článok:

Nórsko je vôbec prvou krajinou mimo Číny, kde automobilka XPeng predáva svoj luxusný sedan P7. Ešte v decembri minulého roka XPeng priniesol na nórsky trh model XPeng G3 a stredne veľké SUV zrejme zožalo na tamojšom trhu obrovský úspech, a tak prichádza automobilka s niečím luxusnejším.

Zobraziť celú galériu (2)
Xpeng P7 / Zdroj: Xpeng Motors

Generálny riaditeľ automobilky, He Xiaopeng, prezradil, že príchod sedanu P7 je reakciou na obrovský dopyt a úspech modelu G3. Čínska automobilka chce pokračovať v rozvoji a svoje elektrické vozidlá plánuje priniesť aj na ďalšie európske trhy.

„Klon Tesly“ má čo ponúknuť

XPeng P7 je skutočne luxusný elektrický sedan, ktorí mnohí nazývajú aj ako „klon Tesly Model S“. P7 prináša nielen obrovský výkon, ale aj pokročilé asistenčné systémy. Do čínskej automobilky totiž prešli niektorí bývalí inžinieri Tesly. Zrejme ti je známy aj medializovaný súdny spor, v ktorom si bývalý zamestnanec z Tesly totiž neodniesol iba svoje skúsenosti, ale aj kus zdrojového kódu autopilota.

Obvinený zamestnanec sa podľa najnovších informácií k činu priznal, no prehlásil, že pri odchode síce časť zdrojového kódu stiahol, no takmer okamžite ho zmazal a už vôbec nič z neho neposunul spoločnosti Xpeng. Tesla si ale o tom myslí svoje a celú situáciu nazvala ako koordinované úsilie čínskej spoločnosti o krádež duševného vlastníctva.

Zobraziť celú galériu (2)
Tesla/Xiaopeng (Úprava redakcie)

Ako uvádza Reuters, podmienky urovnania sporu, a teda ani finálna finančná kompenzácia pre Teslu zatiaľ zverejnené neboli, no jej súčasťou má byť aj kompenzácia od samotného Caa. Xpeng sa pomerne úspešne od celého sporu od začiatku dištancuje a aj dnes dodal, že plne rešpektuje práva duševného vlastníctva a spolieha sa iba na svoj vlastný výskum.

Na domácom čínskom trhu započal predaj elektromobilu XPeng P7 v polovici minulého roka a od tej doby automobilka predala viac ako 40 000 kusov. Nórska verzia sa bude mierne líšiť a prvé kusy začali z výrobnej linky schádzať tento mesiac.

Okrem elektromobilu prináša automobilka do Nórska aj kompletnú podporu pre zákazníkov vo forme predajne, servisu, nabíjacej infraštruktúry a taktiež doplnkov pre „životný štýl“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú