Predstav si svet, kde sa deti nerodia len s náhodnou genetickou výbavou, ale sú výsledkom cielenej úpravy DNA, pričom sú silnejšie, odolnejšie a potenciálne inteligentnejšie než bežní ľudia. Znie to ako sci-fi? Podľa Bena Lamma, zakladateľa biotechnologickej firmy Colossal Biosciences, sa tento svet už začal rodiť –  a to v Číne.

V populárnom podcaste Joea Rogana rozprával o tom, ako čínski vedci nielenže už vytvorili deti rezistentné voči HIV, ale zároveň sa údajne snažia manipulovať s génmi ovplyvňujúcimi ľudskú inteligenciu. Na tému upozornil portál Daily Mail.

Čínske experimenty s génmi detí šokovali svet

Lamm totiž odhalil, že Čína sa už niekoľko rokov venuje genetickému inžinierstvu detí. Podľa jeho slov sa tamojší vedci nielenže pokúsili vytvoriť deti odolné voči HIV, ale podľa rôznych zdrojov sa údajne zameriavajú aj na úpravy génov spojených s inteligenciou. Lamm otvorene povedal, že „nešlo o konšpiráciu“ a že čínska komunistická strana tieto projekty nielen financuje, ale už sa to ani nesnaží skrývať.

Prvé geneticky modifikované deti boli predstavené v roku 2018, keď čínsky vedec He Jiankui upravil DNA embryí, aby odolávali vírusu HIV. Po narodení týchto detí vzišla celosvetová vlna etických debát, v dôsledku čoho bol v roku 2019 Jiankui odsúdený na tri roky väzenia za nelegálne lekárske praktiky. Po prepustení v roku 2023 sa debaty o genetickej úprave ľudí opäť rozprúdili.

Hľadanie génov inteligencie cez COVID testovanie?

Zvlášť znepokojujúce sú tvrdenia o tom, že čínska spoločnosť BGI (Beijing Genomics Institute) počas pandémie COVID-19 zhromažďovala genetické údaje z celého sveta pod zámienkou bezplatného testovania. Lamm tvrdí, že cieľom tejto rozsiahlej sekvenácie DNA bolo identifikovať gény spojené s inteligenciou, ktoré by mohli byť neskôr využité na vytvorenie tzv. superdetí.

Oni to vôbec netaja,“ poznamenal Lamm v podcaste. „Otvorene hovoria, že sekvenujú genómy svetovej populácie a plánujú konať na základe toho, čo nájdu.“ Rogan reagoval ironicky, že deti odolné voči HIV už možno vyhrávajú šachové turnaje alebo sa v laboratóriách učia ovládať telepatiu.

BING IMAGE CREATOR

Etická dilema

Používanie technológie Crispr-Cas9 na genetickú úpravu embryí prináša obrovské vedecké možnosti, ale aj vážne etické otázky. Hoci táto technológia umožňuje odstrániť genetické predispozície na choroby, jej potenciál na „vylepšovanie“ ľudských schopností je extrémne kontroverzný. Vedci upozorňujú, že táto prax je momentálne považovaná za nebezpečnú, hlavne kvôli nedostatku dlhodobých dát a rizikám ako je mozaicizmus, pri ktorom má človek rozdielnu genetickú výbavu v rôznych bunkách tela.

V USA aj v Európe je genetická úprava embryí na reprodukčné účely zakázaná. No ako ukazujú príklady z Číny, nie všetky krajiny dodržiavajú rovnaké normy. Otázkou teda zostáva, či sa svet dokáže zjednotiť v prístupe k tejto prelomovej, no potenciálne nebezpečnej technológii.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP