Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína prišla počas pondelkovej misie o svoj satelit Shiyan-10, ktorý niesla do vesmíru raketa Dlhý pochod 3B/E (Čchang-čeng 3B – CZ-3B/E), informuje portál SPACE. Úloha satelitu ostáva utajená a zlyhanie je podľa čínskej tlačovej správy pomerne nejasné.

Je na vine raketa?

Na prvý pohľad zo zahraničia pôsobila misia ako úspešná a nič nenasvedčovalo tomu, že má Čína so satelitom problémy. Raketa CZ-3B/E, vysoká 56,3 m a s priemerom trupu 3,35 m, vzlietla 27. septembra o 10:19 nášho času.

Zo strany rakety prebiehal let zdanlivo bezchybne a Čína v utorok potvrdila, že stroj dostal satelit na cieľovú geosynchrónnu obežnú dráhu. Veľmoc potvrdila, že raketa operovala správne, avšak satelit bol počas letu vystavený abnormálnym prevádzkovým podmienkam.

CNSA

Družica kvôli tomu zlyhala. Nie je ale jasné, či môže za nevhodné podmienky samotná raketa alebo pochybil samotný satelit. Nie je to pritom prvý satelit, ktorý Čína v tomto roku stratila. Nedávno sa dostali na povrch informácie, že stratila kľúčový satelit kvôli zrážke s kusom starej rakety sovietskeho pôvodu.

Známa a osvedčená raketa

Raketa CZ-3B je silnejšia verzia klasickej rakety CZ-3 a okrem troch stupňov má aj štyri prídavné raketové motory, všetky spaľujúce tetraoxid dusičitý a nesymetrický dimetylhydrazín, známe ako hypergolické palivá.

CZ-3 vzlietla po prvý raz už v roku 1984 a naposledy v roku 2000, pričom vykonala len 13 misií. Čína dnes používa novšie a silnejšie verzie tohto typu, ako je práve CZ-3B/E, ktorý vzlietol po prvý raz v roku 1996, ešte v pôvodnej verzii 3B.

Chris Combs/Twitter/CNSC/Scinews/Youtube/Úprava redakcie

3B/E má za sebou 59 úspešných letov a na nízku obežnú dráhu Zeme dokáže vyniesť 11 500 kg. Raketa je kontroverzne známa tým, že použité časti niekedy padajú na obývané územia. To nie je práve šťastné riešenie obzvlášť kvôli toxickému palivu.

Dve rakety za jediný deň

V ten istý deň Čína odpálila ešte jednu raketu, pomerne malé Rýchle plavidlo 1A (KZ-1A). Misia vzlietla v pondelok o 8:19 nášho času a na rozdiel od rakety CZ-3B/E uspela. Na orbitu vyniesla satelit Jilin-1 GF-02D.

Satelit váži 250 kg a jeho úlohou je komerčné monitorovanie Zeme. Z piatich satelitov tejto série je len tretím, ktorý úspešne dosiahol cieľovú obežnú dráhu, informuje NASA Spaceflight. Dvaja jeho predchodcovia totiž zlyhali kvôli rakete KZ-11 a KZ-1A.

ChangGuang Satellite Company/ExPace/CNSA

KZ-1A je v porovnaní s CZ-3B/E o poznanie menšia. Dosahuje výšku len 19,4 m a priemer trupu 1,4 m. Na nízku obežnú dráhu Zeme vynesie maximálne 300 kg a stojí za ňou súkromná firma ExPace (podobnosť so SpaceX čisto náhodná). Čína v dnešnej dobe už pracuje aj na opakovateľne použiteľných raketách, pričom niektoré sa nápadne podobajú na prototypy, ktoré vyvinul SpaceX.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú