Čína po dlhých rokoch napätého čakania konečne predstavila svoju najnovšiu stíhačku J-35, ktorá sa na teraz už legendárnu americkú F-35 nepodobá len názvom. Ako totiž upozorňuje portál The War Zone, Čína sa pri vývoji veľmi silným spôsobom inšpirovala americkým náprotivkom a to vďaka technológiám a dátam, ktoré sa podarilo v rámci špionáže ukradnúť. Výsledok je ale napriek tomu horší, než F-35.

Pochybnosti o neviditeľnosti

O tom, že Čína vykonáva pravidelnú a ostrú špionáž Spojených štátov, nie je nutné pochybovať. Prekvapivé potom nie je ani to, keď ukradnuté technológie a poznatky Čína implementuje do svojich vlastných projektov, ako je napríklad práve stíhačka J-35A, ktorá bola oficiálne predstavená na medzinárodnej leteckej šou. Tej sa navyše zúčastnila aj prekrásna stíhačka Su-57 ruskej výroby, ktorá ale opäť dokázala, že nie je ani zďaleka tak moderná, ako Rusko tvrdí.

J-35A sa nápadne podobá na americkú F-35 a to nie je náhoda, avšak nemožno hovoriť o priamej kópii. F-35 je tou najkomplexnejšou stíhačkou v histórii a Čína nielen nemá k dispozícii niektoré z použitých špičkových technológií, zároveň nemala k dispozícii všetky potrebné podrobnosti.

Výsledkom je moderná stíhačka údajne piatej generácie, ktorá má byť neviditeľná, teda využíva rôzne stealth technológie s cieľom maskovať sa pred radarmi a inými detektormi. J-35 má byť v porovnaní s americkým náprotivkom oveľa lacnejšia, čo samo o sebe naznačuje, že sa môže zbaviť niektorých špičkových technológií.

USA ich neustále vylepšujú

Spojené štáty medzitým svoje stíhačky pravidelne vylepšujú a dopĺňajú o modernejšie technológie. To sa týka aj už tak špičkových F-35, ktoré majú dostať modernejší a lepší radarový systém AN/APG-85. Za týmito radarovými systémami stojí spoločnosť Northrop Grumman a sú nástupcami systémov AN/APG-77, ktoré sú momentálne používané na stíhačkách F-22 a boli potvrdené v rámci kontraktu už v roku 2001.

F-35 je legendárna bohužiaľ aj cenou

Americká F-35 zatiaľ v skutočnom boji nasadená nebola a aj keď môže byť jej čínsky protivník slabší, ani zďaleka nebude ľahkým cieľom. F-35 exceluje v mnohom, bohužiaľ však nie v nákladoch na vývoj a výrobu. Ako totiž spomína Breaking Defense, cena jednej tejto stíhačky má dosahovať od 80 do až 100 miliónov amerických dolárov a USA ich dodnes vyrobili vyše 1 000.

Za vývojom stíhačiek J-35, označovaných aj ako J-31 alebo FC-31, má stáť čínska spoločnosť AVIC, podľa ktorej bola na stavbu stíhačky do značnej miery použitá 3D tlač, čo malo znížiť množstvo jednotlivých komponentov potrebných na konštrukciu trupu až o 50 %. To síce znie ako výhoda, avšak zároveň to znamenalo, že stroj nie je možné tak ľahko rozobrať a testovací prototyp bol transportovaný v celku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú