Jeden kábel bude vládnuť všetkým, povedali si zrejme v Číne a predstavili novú alternatívu k HDMI a DisplayPortu. Kábel GPMI podľa všetkého posúva hranice prenosu dát aj napájania na úplne novú úroveň. Nový štandard s názvom General Purpose Media Interface (GPMI) vznikol hlavne kvôli náročnejším požiadavkám na 8K videá. Na tému upozornil portál Tom’s Hardware.

Zameraný na výkon

Za novou technológiou stojí Shenzhen 8K UHD Video Industry Cooperation Alliance, čo je zoskupenie viac ako 50 čínskych spoločností, ktoré chceli vytvoriť univerzálny kábel pre budúcnosť multimédií. GPMI ponúka zjednodušenie pripojenia v 8K rozlíšení tak, že cez jeden kábel sa prenáša zvuk, obraz, aj napájanie. To všetko by mohlo výrazne zredukovať množstvo káblov, ktoré momentálne potrebujeme na pracovných stoloch či za televízormi.

notebook porty
Unsplash

Podľa HKEPC sa GPMI objaví v dvoch verziách – Type-C, ktorý je kompatibilný so súčasným USB-C štandardom a Type-B, ktorý má vlastný, zatiaľ bližšie nešpecifikovaný konektor. Z pohľadu výkonu však už teraz vieme, že GPMI-C dosahuje maximálnu priepustnosť 96 Gbps a poskytuje 240 wattov energie, čo je viac ako dvojnásobok dátového limitu dnešného USB4 a Thunderbolt 4 štandardu. V oblasti napájania sa GPMI-C vyrovná najnovšiemu USB-C štandardu s rozšíreným výkonom (EPR).

Redukuje množstvo rôznych káblov

GPMI-B však dokáže preniesť až 192 Gbps dát a zároveň poskytnúť napájanie 480 wattov. Zaujímavosťou je aj to, že GPMI podporuje univerzálny systém ovládania, podobný ako HDMI-CEC. V praxi to znamená, že pomocou jedného ovládača budete môcť riadiť všetky zariadenia pripojené cez GPMI, ktoré túto funkciu podporujú.

Nový kábel by tak mohli oceniť minimalisti, ale aj majitelia herných notebookov. V súčasnosti sú najbežnejšie používané štandardy, ktoré kombinujú prenos videa a napájania, technológie ako USB-C s alternatívnym režimom (Alt DP/Alt HDMI) alebo Thunderbolt.

Tie sa však prevažne využívajú len pri monitoroch, pričom televízory stále ostávajú verné HDMI. GPMI má teda šancu výrazne narušiť zaužívaný štandard. V prípade, ak sa v praxi ukáže jeho spoľahlivosť a výkon, mohli by sme onedlho stavať celé televízne a streamovacie zostavy len s jedným káblom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP