Rusko opäť ohrozilo celú Medzinárodnú vesmírnu stanicu tým, že ju kvôli nehode roztočili a vychýlili z pôvodnej orientácie, informuje portál SPACE. K rovnakému incidentu pritom zo strany Ruska došlo len pred niekoľkými týždňami, keď pripojili k stanici nový modul Nauka.

Problém tentoraz však nezapríčinil modul, ale kozmická loď Sojuz MS-18, ktorý má stanicu už o pár dní opustiť. Rusko práve vykonávalo rutinný test raketových motorov, ktoré loď používa pre spomalenie a opustenie obežnej dráhy.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA/ESA

Nedokázali ho zastaviť

Počas spomínaných testov však začali motory pracovať a vychyľovať celú stanicu. Roskosmos sa následne vyjadril, že vďaka práci špecialistov ruského segmentu stanice jej orientáciu veľmi rýchlo napravili.

Tweet si všimol Scott Manley, známy popularizátor a youtuber zaoberajúci sa témami vesmírnych letov a výskumu. Sarkasticky okamžite podotkol, že (Rusi) zastavili niečo, čo sa v prvom rade nemalo stať a vyzerá to, že sa tým Roskosmos chváli.

Motory Sojuzu navyše zastaviť nedokázali a stalo sa tak automaticky až po tom, čo spotrebovali systémom obmedzené množstvo paliva. Ako píše NASA, dostať ISS naspäť do správnej orientácie trvalo 30 minút a posádka sa nenachádzala v nebezpečí.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA/ESA

Morálka ruských vedcov upadá

Ako informuje politický portál Foreign Policy, ruské vládne organizácie sú vysoko skorumpované a tento problém, bohužiaľ, neobchádza ani vesmírnu korporáciu Roskosmos. Korupcia a nízke platy spôsobujú, že vedci z krajiny utekajú do zahraničia.

Nedostatok financií sa pritom ešte väčšmi prehĺbi napríklad práve vo vesmírnom výskume, keďže Putin sa rozhodol pre drastické oklieštenie rozpočtu. Financie vyhradené pre vedecký výskum a vývoj sú pritom nulové.

Thomas Pesquet/NASA/ESA

Vesmírny sektor je navyše neuveriteľne skorumpovaný aj na ruské pomery a napriek ohromnému dedičstvu Sovietskeho zväzu v podobe množstva prvenstiev talenty upadajú. To má za následok oveľa horšie výsledky a incidenty ako dve vychýlenia v priebehu niekoľkých týždňov či diery v kozmickej lodi, za ktoré vinili americkú astronautku, sú len málo z množstva príkladov.

Čoskoro dorazia noví astronauti

Sojuz sa s tromi astronautmi chystá na odchodu, pretože má na stanicu doraziť ďalší. Tou je v tomto prípade Sojuz MS-19, ktorý dostal na palubu ISS ruskú herečku a režiséra. Tí natočia úplne prvý dramatický film vo vesmíre a dosiahnu tak míľnik, ktorý chcel získať ako prvý SpaceX a Tom Cruise.

NASA/SpaceX/Flickr/Úprava redakcie

Na 30. októbra je naplánovaný aj štart kozmickej lodi Crew Dragon so štyrmi astronautmi misie Crew-3. Počet vynesených astronautov na ISS spoločnosťou SpaceX sa tak zvýši na 14, kým oveľa drahší konkurenčný Starliner stále čaká na svoj testovací let.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú