Binance, Coinbase, Kucoin, Crypto.com či Bitpanda. Počet kryptomenových búrz, ktoré sa počas posledného roka dostali do hľadáčika aj mnohých Slovákov za účelom nákupu kryptomien významne vzrástol. Dôvodom je pochopiteľne ohromný rast samotných digitálnych mien a ich cien, ktorý prilákal viac retailových investorov ako kedykoľvek predtým.

Objem obchodov presahoval počas významných častí kryptomenového „bull runu“ iba na najväčšej burze Binance 30 miliárd dolárov a napriek neustálym „úspechom“ podvodníkov, ktorí si napríklad nedávno na tokene SQUID inšpirovanom populárnym seriálom Squid Game nakradli milióny dolárov, o gigantických podvococh ako Onecoin, kde sa stratili miliardy, už tak často nepočujeme.

Minulosť búrz nie je tak ružová, státisíce bitcoinov zmizli bez stopy

Úplne inú situáciu však zažívali investori začiatkom roka 2014, kedy sme boli svedkami zrútenia vtedy najväčšej kryptomenovej burzy Mt. Gox, na ktorej v jej „zlatých časoch“ prebiehalo až 70 % bitcoinových transakcií.

Počas rokov 2012 a 2013 z nej však malo zmiznúť až 850 000 bitcoinov, teda podľa Blockonomi zhruba 6 % všetkých bitcoinov, ktoré boli v tom čase v obehu. Pre zaujímavosť, dnes má toľko bitcoinov podľa aktuálnej ceny hodnotu viac než 42 miliárd dolárov.

Táto udalosť významne ovplyvnila aj cenový vývoj bitcoinu a ostatných kryptomien. Kým najväčšia kryptomena koncom roka 2013 prvýkrát prekročila hranicu 1000 dolárov, po páde Mt. Gox zažívala pomalý pokles až nad úroveň 200 dolárov a stagnáciu, ktorá trvala až do roku 2016.

Názov podľa kartovej hry, zakladateľ nebol neznámy

Písal sa rok 2010 a americký programátor Jed McCaleb, ktorý sa pričinil aj na založení spoločnosti Ripple, ktorá stojí za tokenom XRP, a Stellar, ktorá vydáva svoju vlastnú kryptomenu Lumens (XLM), zakladá stránku, z ktorej sa neskôr stane burza Mt. Gox.

Jeho pôvodným zámerom bolo však vytvoriť platformu pre nadšencov kartovej hry Magic: The Gathering, ktorí si na nej mohli zamieňať svoje karty. Aj z toho pramení názov Mt. Gox, čo je vlastne skratka pre „Magic: The Gathering Online Exchange“, teda v preklade internetová burza pre hru Magic: The Gathering.

O rok neskôr však Mt. Gox odkupuje francúzsky nadšenec Mark Karpelés, pričom McCaleb v tom čase uviedol, že Mt. Gox odovzdal niekomu, kto má potenciál „posunúť burzu na vyšší level“.

To sa mu v konečnom dôsledku aj podarilo, no predchádzalo aj nadchádzalo tomu veľa nepekných udalostí. Pre ukážku toho, ako vyzerala burza v roku 2011, si môžeš pozrieť nižšie uvedené video, ktoré predstavuje návod, ako cez ňu posielať bitcoiny.

Burze zabavila milióny aj americká vláda

v júni 2011 čelila burza prvej vážnej bezpečnostnej hrozbe, kedy z približne 478 účtov zmizlo okolo 25 000 bitcoinov, čo v tom čase činilo zhruba 400 000 dolárov. Na rôznych hackerských fórach sa taktiež objavila údajná databáza všetkých používateľov burzy, pričom menšie „krádeže“ bitcoinov z burzy pokračovali počas celého mesiaca.

V dôsledku týchto udalostí malo vedenie burzy podniknúť množstvo „bezpečnostných opatrení“, vrátane zabezpečenia značnej časti jej držaných bitcoinov na „cold“ peňaženkách, teda takých, ktoré pre uchovávanie kryptomien nevyžadujú pripojenie na internet.

Neprehliadni
NÁVOD: Takto si založíš vlastnú kryptopeňaženku (+tip na najbezpečnejšiu)

Napriek týmto problémom sa burze do roku 2013 podarilo vyšplhať až na úplný vrchol a stala sa v tom čase najväčšou kryptomenovou burzou na svete, pričom cena bitcoinu sa zároveň počas toho roku vyšvihla z 13 dolárov na viac ako 1200 dolárov a pokorila tým významné rekordy.

Mt. Gox sa však počas toho roka dostala aj do hľadáčika amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti, ktoré v priebehu roka zabavilo z amerických účtov burzy viac ako 5 miliónov dolárov, pretože burza nedosponovala v USA licenciou od amerického regulátora FinCEN, informoval v tom čase TechCrunch.

Burza následne dočasne pozastavila výbery v amerických dolároch, ktoré spôsobilo že mnoho používateľov sa nevedelo dostať ku svojim peniazom takmer 3 mesiace. Po páde burzy taktiež niekoľko jej bývalých zamestnancov vypovedalo, že Mt. Gox fungovala v strašnom chaose a trápili ju bezpečnostné problémy takmer z každej strany.

Pripomeňme, že toto všetko sa dialo v čase, kedy burza spracovávala viac než 70 % všetkých bitcoinových obchodov a hrala veľkú úlohu aj v „určovaní“ ceny bitcoinu. Počas roka 2013 napríklad na niekoľko dní pozastavila obchodovanie, aby „ochladila“ trh.

Všetky tieto problémy však burzu do konca roka 2013 oslabili a v objeme obchodov klesla na tretiu priečku. Ako sa však ukázalo, jej klientov čakalo začiatkom roka oveľa horšie zistenie, ktoré ich pripravilo o majetok v hodnote miliárd dolárov.

Neslávny koniec, ktorý potopil bitcoin na dva roky
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP