Nemusíš byť fanatikom do kryptomien, aby si postrehol, že správy okolo nich nabrali od konca minulého roka na obrátkach.

Kryptomeny však boli už od začiatku ich obchodovania na burzách obľúbeným finančným aktívom pre investorov, ktorí ich potenciál videli už v časoch, kedy digitálne meny neboli všeobecne známe, a dokázali tak nakúpiť a „hodlovať“ za neuveriteľne nízke ceny.

Mnoho ľudí však kvôli tomu vníma kryptomeny iba ako finančný inštrument, vďaka ktorému sa dá rýchlo a ľahko zbohatnúť. Aj tieto pohľady a fakt, že ide stále o niečo „nové“, dávajú kryptomenám ich vysokú cenovú volatilitu, pre ktorú sú obľúbené obchodníkmi, ktorých cieľom je zarobiť na ich cenových výkyvoch. Sledovaniu grafov a indikátorov sme sa však venovali v nedávnom článku a dnes sa pozrieme na tú druhú, „bezpečnejšiu“ stránku, ako s kryptomenami narábať.

Prečítaj si tiež
Sedieť pri grafe je zbytočné. Toto je 5 ukazovateľov, ktoré musíš sledovať pri bitcoine

Peňaženka verzus burza – aký je rozdiel?

V prípade, že chceš kryptomeny nakúpiť ako investíciu a držať ich u seba dlhšie, prípadne ich využívať priamo na platby či rôzne služby s nimi spojené, držať ich priamo na burze, kde si ich nakúpil, nemusí byť tou správnou cestou.

V tom prípade ich totiž držíš na „väzobnej“ peňaženkej, ktorú si si vytvotil vytvorením účtu na danej burze a ktorá je pod dohľadom tretej strany, teda burzy, ktorá tvoje kryptomeny spravuje, podobne ako tradičná banka uchováva tvoje fiat peniaze na bežnom alebo sporiacom účte.

Výhodou je, že tu sa nemusíš báť o stratu hesla alebo „kľúča“ ku svojej peňaženke, pretože drvivá väčšina regulovaných búrz overuje identity svojich klientov a je teda jasné, komu účet s kryptomenami patrí.

No napriek tomu, že drvivá väčšina veľkých búrz na ktorých nakupujeme ponúka úrovne zabezpečenia, ktoré niekto len tak ľahko neprelomí, sa v posledných mesiacoch ukazuje, že ani tí najväčší giganti, ako napríklad Binance, sa neubránia tlaku regulátorov a stretávajú sa s rozsiahlymi problémami.

Nevýhodou takejto držby teda je nie len nižšia úroveň zabezpečenia, ale aj menej možností, čo môžeš so svojimi kryptomenami robiť. Tou správnou cestou je preto držať kryptomeny na vlastnej peňaženke rovnako, ako u seba držíš napríklad hotovosť.

Plná kontrola nad tvojimi kryptomenami

Vlastná, teda „neväzobná“ peňaženka, poskytuje plnú kontrolu nad tvojimi kryptomenami. Nespolieha sa pritom na tretiu stranu a zodpovednosť za heslo alebo „kľúč“ k peňaženke tak ostáva plne na tebe. Tu si však slovo „kľúč“ rozdelíme do dvoch podôb – verejný a súkromný kľúč.

Verejný kľúč predstavuje priamo zahashovanú adresu danej kryptopeňaženky, ktorá môže byť verejne dostupná a je potrebná na prijímanie kryptomien na danej adrese. K tejto adrese je priradený unikátny súkromný kľúč umožňuje prístup ku kryptomenám a ich posielanie, pričom zároveň sa prostredníctvom neho dá overiť „podpis“ peňaženky, ktorá kryptomeny odoslala.

Tento súkromný kľúč reprezentuje tzv. seed frázu, ktorá je azda tou najdôležitejšou súčasťou kryptopeňaženiek. Ide o kombináciu niekoľkých slov (väčšinou 12 alebo 24), ktoré fungujú zároveň ako záloha tvojej peňaženky.

Zobraziť celú galériu (10)
Screenshot / YouTube / Binance Adacemy

Peňaženiek je niekoľko, mať kryptomeny fyzicky „u seba“ je vždy bezpečnejšie
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú