Tradičné septembrové predstavenie nových iPhonov sa už nezadržateľne blíži a možno sa tak chystáš svoj starší model predať. Podľa obchodných správ od spoločností MusicMagpie a Decluttr jeho cena však poriadne klesne, píše Wccftech.

Na udalosti Apple, ktorá sa bude konať už 10. septembra v Steve Jobs Theatre, sa nám predstavia nové iPhony, na ktoré sa už všetci poriadne tešíme. Ak sa však práve chystáš svoj starší model predať, mal by si sa poponáhľať, pretože podľa správ od predajcov použitých smartfónov, MusicMagpie a Decluttr, môže jeho cena do 24 hodín od predstavenia klesnúť až o 30 %.

Podľa údajov od MusicMagpie strácajú nové smartfóny napriek ich vyššej štartovacej cene hodnotu oveľa rýchlejšie. Napríklad iPhone X a Xs boli uvedené na trh s cenou 999 dolárov, no už po pol roku od predaja sa cena prvého menovaného prepadla o 39 % na 735 dolárov a pri iPhone Xs išlo až o 60 % cenový prepad na hodnotu 487 dolárov.

Zobraziť celú galériu (1)
Vývoj hodnôt smartfónov / Zdroj: MusicMagpie

Nedostatok inovácií

Ak ťa zaujíma, prečo pri iPhone Xs bol prepad ceny oveľa väčší, podľa Jona Millera z MusicMagpie ide o nedostatok výrazných vylepšení oproti predchádzajúcemu modelu, čo spôsobuje, že kupujúci siahajú radšej po starších verziách. To je prípad hlavne posledných rokov, pretože v minulosti prichádzali nové smartfóny s výrazne lepšími a inovatívnejšími špecifikáciami a vlastnosťami a ich hodnota preto neklesala tak rýchlo.

Podobne sa na tento problém pozerá aj spoločnosť Decluttr, ktorej štatistiky sú porovnateľné s MusicMagpie. Hodnota nových iPhonov má podľa predajcu tendenciu klesať o približne 40 % už po prvom mesiaci od ich uvedenia na trh a potom o 1% priebežne každý mesiac, píše CNET.

Apple nie je jediný

Inak to však nie je ani pri smartfónoch s Androidom, pričom Decluttr uvádza, že Samsung Galaxy S10 stratil až 57 % hodnoty len pár mesiacov po predstavení, zatiaľ čo pri Galaxy S10 Plus išlo o stratu 52 %. Výrazne lepšie na tom nie je ani Google Pixel 3 XL, ktorého hodnota za 6 mesiacov od predstavenia klesla o 58 %. Podľa štatistík od MusicMagpie však na tom ani títo výrobcovia nie sú najhoršie, pretože napríklad smarfóny Huawei prišli za rok od vydania až o 74 % ich pôvodnej hodnoty.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTube / Justin Tse

Bude tak zaujímavé sledovať, ako si nastavené ceny udržia pripravované modely od Apple, čo však závisí hlavne od toho, aké inovácie do sveta technológií nové iPhony prinesú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP