Nebavia ťa neprehľadné vyhľadávače letov, kde si nevieš rýchlo a efektívne pozrieť priame lety zo zvolených destinácií? Potom sa s nami pozri na vyhľadávač Direct Flights, ktorý ti s týmto problémom hravo pomôže.

Na internete môžeš nájsť množstvo vyhľadávačov letov ako je napríklad portál Kiwi.com či Google Flights. Bohužiaľ, žiaden z nich neponúka týždenný prehľad letov zameraný na priame lety.  Presne túto dieru sa snaží vyplniť vyhľadávač Direct Flights, na ktorý upozornil portál CzechCrunch.

Priame lety jednoduchšie nenájdeš nikde inde

Za celým projektom stojí šikovný Maročan Simo Elalj, ktorý svoj produkt popísal na známom webe Product Hunt. Ako sám hovorí, motivácia k vzniku vyhľadávača prišla po tom, čo cestoval a vzdialene pracoval v Ázii, kde si potreboval z Bali nájsť priamy let bez medzipristátia v snahe obnoviť si víza. Bohužiaľ však zistil, že známe vyhľadávače možnosti porovnania priamych týždenných letov neponúkajú.

Zobraziť celú galériu (2)
Direct Flight poskytuje zaujímavú 3D virtualizáciu priamych letov z akéhokoľvek letiska naprieč celým svetom. Zdroj: Direct Flights

Simo tak podnietil vznik vyhľadávača Direct Flights, ktorý umožní prehľadávať všetky letecké spoločnosti a zoskupovať ich podľa aliancie, krajiny alebo hlavného letiska. Vyhľadávač zároveň umožní dané lety z daného letiska triediť na základe ich cien alebo dokonca dĺžky letu. Informácie sú tak podrobné, že dokážu zobraziť aj letové poriadky konkrétnej trasy zoradené podľa leteckej spoločnosti či dokonca modelu lietadla.

Ako služba funguje?

Vyhľadávač Direct Flights funguje na B2B platforme Tequila, vďaka čomu môžu cestujúci získať informácie o letoch a letiskách vo vizuálne spracovanej forme. Samotné dáta a informácie o letoch na nasledujúcich 6 mesiacov získava vyhľadávač od služby Kiwi.com, pričom využíva aj jej API. Nasadený algoritmus pritom selektuje správny rozsah dátumov na základe týždenných letov pre danú trasu zo získaných dát.

Frontend služby je vybudovaný na JavaScript UI knižnici React využívajúci NodeJS zo strany servera na rendering. Backend je vybudovaný za pomoci programovacieho jazyka Python a beží na engine Google Kubernetes. Mapy sú následné vykresľované za pomoci HTML5, pričom ďalšie interakcie využívajú jazyk SVG za pomoci D3 pluginu. Z vychytávok môžeme upozorniť na zdieľanie vyhľadávania prostredníctvom sociálnych sietí, kde sa automaticky vytvorí aj vizualizácia danej trasy letu.

Zobraziť celú galériu (2)
Priame lety dostupné pre letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Štatistika vyhľadávača Direct Flights ukazuje, že letisko vypraví týždenne 116 letov, z čoho 38 je medzinárodných liniek a žiadna domáca. Zdroj: Direct Flights

Samotný prístup a vyhľadávanie v Direct Flights je zdarma, pričom vyhľadávač zarába peniaze vďaka affiliate províziám zo zakúpených leteniek na Kiwi.com. Ako hovorí sám tvorca projektu Simo, za rok sprostredkuje viac ako 580 leteckých spoločností vyše 38 miliónov komerčných letov. Direct Flights má za úlohu pomôcť zorientovať sa vo vyhľadávaní priamych letov a tiež inšpirovať cestovateľov k vyhľadaniu si nových priamych destinácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom