U našich susedov pokračuje výstavba 5G siete, ktorú chcú otestovať v ďalšom meste. Obyvatelia Jeseníka sú striktne proti spusteniu „nebezpečnej“ 5G siete. Hoaxy a dezinformácie tam šíri tamojší týždenník, informuje český iDnes.cz.

Mobilná sieť piatej generácie sa stala terčom kritiky a aj útokov v mnohých krajinách po celom svete. Svoje o tom vedia telekomunikační operátori vo Veľkej Británii, Holandsku, na Novom Zélande, ale aj u nás na Slovensku, či v Česku. Konšpirátori rozširujú nepravdy o 5G sieťach a ich účinkoch už celé mesiace a príliv dezinformácií stále neutícha.

Proti 5G sieťam vzniklo mnoho protestov a petícií, v ktorých obyvatelia žiadajú zastavenie budovanie infraštruktúry pre novú generáciu mobilných sietí.

Takúto petíciu spustili aj u nás na Slovensku, kde ju doteraz podpísali vyše 14 900 ľudí. Týmto smerom sa vybrali aj odporcovia technológie v susednom Česku, kde spustili dezinformačnú kampaň Stop 5G, ktorá je zaplnená množstvom konšpiračných správ týkajúcich sa 5G.

Dezinformáciám uverili aj v českom meste. Zastaviť testovanie 5G siete chceli aj mestskí poslanci

Ani takéto reakcie konšpirátorov však neodrádzajú operátorov pri výstavbe vysielačov. Z benefitov, ktoré 5G sieť poskytuje, chcú pritom čerpať aj v českom meste Jeseník, kde chystajú spustiť testovaciu prevádzku, ktorá ale nebude dostupná pre verejnosť. Pripojenie budú testovať len vybraní partneri, medzi ktorými je aj nemocnica, či priemyselná spoločnosť. Takéto správy o testovaní 5G siete sa však mnohým obyvateľom mesta nepáčia.

Jesenik.org

Dokonca aj tu vznikla petícia a referendum, ktorým sa mali plány operátora Vodafone na spustenie testu siete zastaviť, informoval pred časom portál iDnes.cz. Na mestskom zastupiteľstve sa referendum snažili niektorí poslanci presadiť a stopnúť spustenie 5G siete, nakoniec ale nebol tento návrh schválený. Dezinformácie v meste pritom rozširuje aj Jesenický týždenník, ktorý sa snažil ľudí presvedčiť o škodlivosti technológie rôznymi článkami.

Ľudia stále veria škodlivosti 5G sietí. Aj napriek dôkazom

Na základe takejto dezinformačnej kampane sa začali mnohí obyvatelia mesta obávať o svoje zdravie, a preto sa snažia budovanie 5G siete, ktorej testovanie sa má spustiť už v júli, zastaviť.

Jeden zo zástupcov mesta dokonca rozdával na zasadnutí leták s konšpiráciami. Negatívne účinky technológie pritom vyvrátili aj telekomunikační operátori v Česku a na Slovensku, ktorí obyvateľov uisťujú, že 5G sieť nemá žiadny zásadný vplyv na ľudské zdravie. Bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

„Radi by sme všetkých ubezpečili, že mobilné siete a vírusové ochorenia spolu nijako nesúvisia. Akékoľvek prepojenie medzi nimi fyzikálne nie je možné  a odporuje to technologickej povahe fungovania prenosu signálu a mobilných sietí. Tie sú tu s nami už takmer 30 rokov a počas tejto doby boli podrobené mnohým štúdiám z hľadiska pôsobenia na ľudí,“ vysvetlila pre FonTech.sk hovorkyňa spoločnosti Orange, Alexandra Piskunová.

Napriek mnohým relevantným informáciám, štúdiám a dôkazom o vplyve 5G sietí na človeka však odporcovia a konšpirátori pristupujú k radikálnym krokom a útočia na vysielače, ale aj samotných pracovníkov, ktorí ich spravujú. Takéto situácie zažili napríklad zamestnanci telekomunikačných operátorov v Británii. Paradoxne si mnohí neuvedomujú, že signál šírený 5G sieťou nie je pre zdravie ľudí zásadne škodlivý ako to prezentujú dezinformačné články.

Flickr

Jednou z frekvencií, ktorá bude na Slovensku využitá pre 5G sieť, je aj pásmo 700 MHz, ktoré sa donedávna využívalo pre šírenie DVB-T a DVB-T2. V spojitosti s 5G sieťami sa však s veľkou pravdepodobnosťou budeme aj naďalej stretávať s odporom ľudí a konšpirátorov, ktorí chcú rôznymi spôsobmi zastaviť budovanie infraštruktúry a ďalších vysielačov.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú