Česká verejnosť ani po 7-krát v rade nezmenila svoj postoj k otázke registrácii domén s diakritikou. Proti zavedeniu IDN (Internationalized Domain Names) sa vyjadrilo 64% oslovených bežných používateľov internetu.

Správca českej národnej domény CZ.NIC si nechal vypracovať prieskum, na základe ktorého bolo 88 % respondentov z radu organizácií a 64 % z radu oslovených bežných používateľov proti zavedeniu diakritiky v doménach.

Česi o diakritiku v doménach záujem nemajú. Trápia ich iné problémy

Prieskumu sa celkovo zúčastnilo 1 015 zástupcov organizácií a 1 206 individuálnych používateľov internetu. Z toho je viac ako tri štvrtiny zástupcov organizácií a viac ako polovica bežných používateľov proti zavedeniu systému IDN. V prvom prípade sa jedná o 2 % nárast, zatiaľ čo v druhom prípade až o 9 % nárast oproti prieskumu z roku 2016.

„Opakované odmietnutie IDN v doménach .CZ pre nás nie je prekvapením. Prieskum mimo iného tiež ukázal, že pre používateľov Internetu nie je IDN tým, čo by ich vyložene zajímalo a chceli by to riešiť. Respondenti uviedli, že sú pre nich dôležitejšie témy, a to napríklad internetová bezpečnosť, ochrana na Internete alebo dostupnosť kvalitného internetového pripojenia,“ uviedol Ondřej Filip, výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC.

Zavedenie diakritiky v doménach umožňuje systém IDN (Internationalized Domain Names), vďaka ktorému je možné v rámci domén použiť špeciálne znaky každej abecedy jednotlivých národností. Základnou myšlienkou zavedenia systému bolo zjednodušenie komunikácie a používania internetu.

Organizácia CZ.NIC je na prípadné zavedenie systému pripravená, ale názor verejnosti rozhodol v jeho neprospech. Rovnako zavádzanie systému IDN neplánuje ani slovenská organizácia SK.NIC, ktorá aktuálne v pravidlách pre zadávanie domén nepovoľuje používanie diakritiky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom