Česká verejnosť ani po 7-krát v rade nezmenila svoj postoj k otázke registrácii domén s diakritikou. Proti zavedeniu IDN (Internationalized Domain Names) sa vyjadrilo 64% oslovených bežných používateľov internetu.
Správca českej národnej domény CZ.NIC si nechal vypracovať prieskum, na základe ktorého bolo 88 % respondentov z radu organizácií a 64 % z radu oslovených bežných používateľov proti zavedeniu diakritiky v doménach.
Česi o diakritiku v doménach záujem nemajú. Trápia ich iné problémy
Prieskumu sa celkovo zúčastnilo 1 015 zástupcov organizácií a 1 206 individuálnych používateľov internetu. Z toho je viac ako tri štvrtiny zástupcov organizácií a viac ako polovica bežných používateľov proti zavedeniu systému IDN. V prvom prípade sa jedná o 2 % nárast, zatiaľ čo v druhom prípade až o 9 % nárast oproti prieskumu z roku 2016.
„Opakované odmietnutie IDN v doménach .CZ pre nás nie je prekvapením. Prieskum mimo iného tiež ukázal, že pre používateľov Internetu nie je IDN tým, čo by ich vyložene zajímalo a chceli by to riešiť. Respondenti uviedli, že sú pre nich dôležitejšie témy, a to napríklad internetová bezpečnosť, ochrana na Internete alebo dostupnosť kvalitného internetového pripojenia,“ uviedol Ondřej Filip, výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC.
Zavedenie diakritiky v doménach umožňuje systém IDN (Internationalized Domain Names), vďaka ktorému je možné v rámci domén použiť špeciálne znaky každej abecedy jednotlivých národností. Základnou myšlienkou zavedenia systému bolo zjednodušenie komunikácie a používania internetu.
Organizácia CZ.NIC je na prípadné zavedenie systému pripravená, ale názor verejnosti rozhodol v jeho neprospech. Rovnako zavádzanie systému IDN neplánuje ani slovenská organizácia SK.NIC, ktorá aktuálne v pravidlách pre zadávanie domén nepovoľuje používanie diakritiky.
Teraz čítajú

Čísla hovoria jasne, autopilot Tesly je spoľahlivejší, než ľudský vodič

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Helikoptéra na Marse poletí už o pár hodín, kde môžeš sledovať jej let?

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
