Kontrakt v hodnote niekoľkých stoviek miliónov korún na výrobu 1800 gyroskopov pre 900 telekomunikačných satelitov amerického projektu One Web získala olomoucká spoločnosť Sterch International, ktorá sa špecializuje na presnú výrobu súčiastok pre letecký, jadrový a vesmírny priemysel. Zákazka pre One Web bude dokončená na budúci rok. Novinárom to dnes povedal majiteľ Jaroslav Zdražil.

„V uplynulých deviatich mesiacoch sme dodali prvých 500 gyroskopov, celkom ich bude 1800. Každý satelit bude mať dva gyroskopy,“ uviedol Zdražil. Posledné gyroskopy z tohto kontraktu olomoucká spoločnosť vyrobí budúci rok na jeseň

Gyroskopy sú postupne inštalované v stovkách satelitov projektu One Web, ktorý má za cieľ celosvetové pokrytie signálom internetu. Životnosť satelitov je päť rokov a následne zhorí v zemskej atmosfére. Nahradené potom budú novými.

Spoločnosť Sterch International sa v budúcnosti chce uchádzať o ďalšie zaujímavé zákazky z kozmického priemyslu. Jej odborníci napríklad pripravujú projekt špeciálnych zrkadiel určených pre komunikáciu medzi satelitmi. „Každý satelit teraz komunikuje sám s riadiacim centrom. V budúcnosti by mali satelity komunikovať aj medzi sebou,“ uviedol Zdražil.

Tento rok v lete firma dokončila v Košiciach stavbu výrobnej haly, do ktorej investovala 100 miliónov korún. Súčasťou je aj vlastné technické oddelenie. „Sme firma so špičkovými odborníkmi, ktorá vyrába s pomocou najmodernejšej robotiky a najpresnejších CNC strojov mechanické komponenty spĺňajúce tie najvyššie nároky klientov,“ uviedol Zdražil.

Do troch rokov by sa olomoucká prevádzka mala rozšíriť o ďalších 2000 metrov štvorcových plochy, kde budú inštalované špičkové robotické stroje na obrábanie mechanických súčiastok. „Chceme, aby naši ľudia zostali vo výskume a prácu za nich robili stroje,“ povedal Zdražil.

Firma dodáva mechanické komponenty do jadrových elektrární, vodární, spaľovní či teplární. Spolupracuje tiež s firmou Honeywell Aerospace Olomouc, ktorá v Hlubočkách pri Olomouci vyrába a opravuje letecké motory,

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom