Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pandémia COVID-19 zastihla mnohé krajiny nepripravené. V prvej fáze im chýbali najmä dezinfekcie a ochranné prostriedky ako rúška či respirátory. Množstvo ľudí sa tak spoliehalo na svoju fantáziu a tieto pomôcky si vyrábali doma.

V Česku je výroba ochranných masiek v plnom prúde

V kritickej situácii sa na výrobu potrebných ochranných a zdravotníckych pomôcok preorientovalo množstvo firiem. Jeden z takýchto projektov viedol aj Dávid Miklas.

So svojou firmou orientovanou na 3D tlač a ľuďmi stojacimi za iniciatívou COVID19CZ začal vyrábať netradičné respirátory. Využil pritom potápačské masky, ktoré majú výhodu v tom, že dokážu pokryť celú tvár človeka vrátane očí, čím zvyšujú efektívnosť a mieru ochranu.

Prototypum

Ako píše portál Czechcrunch, časť z tímu, ktorý pracoval na maskách, pri vývoji zostal a teraz vytvoril úplne novú sofistikovanú celotvárovú masku s príznačným názvom „Facemask“.

Na vývoji sa podielalo viacero odborníkov a dizajnérov vrátane spomínaného Dávida Miklasa a zakladateľov spoločnosti Prototypum Martina Hřebena, Martina Žampacha a Jana Malinu.

Najmä pre nemocnice

Ako uvádza Prototypum na svojom webe, primárnym cielom Facemask je „chrániť zdravotnícky personál v prvej línii“. Maska poskytuje najvyšší možný stupeň ochrany a podľa dostupných informácií je veľmi komfortná, neprekáža ani pri dlhodobom nosení.

Facemask patrí medzi PAPR (Powered Air Purifying Respirator) systémy, respirátory teda aktívne čistia vzduch prostredníctvom ventilačnej jednotky. Dýchanie v tejto prelomovej maske je vďaka tomu bezproblémové a pohodlné. Všetky časti masky sú prispôsobené na jednoduchú a účinnú sterilizáciu. Dajú sa ponoriť do dezinfekčného roztoku, takže sú viacnásobne použiteľné.

[twenty20 img1=“293717″ img2=“293716″ offset=“0.5″ before=“Prototypum“ after=“Prototypum“]

Ide o modulárny systém pozostávajúci z vymeniteľného filtra, ventilačnej jednotky a ďalšieho príslušenstva. Hlavnou časťou je celotvárová maska, ktorá je s hmotnosťou iba 260 gramov až o 40 % ľahšia než jej priemyselné obdoby. Obsahuje vymeniteľný filter s 94 % účinnosťou, upozorňuje Czechcrunch.

Druhou časťou je ventilačná jednotka, ktorá sa prostredníctvom popruhov umiestni na chrbát a s tvárovou časťou systému prepojí pomocou hadice. Celý systém dosahuje účinnosť filtrácie 99,95 %. Jeho váha so všetkými súčasťami sa zastavuje na 1,4 kg.

Jednotka je poháňa batériou, ktorá systém udrží v prevádzke až 8 hodín. Filtre v maske aj vo ventilačnej jednotke v nemocničnom prostredí údajne vydržia až 8 týždňov, pričom na výmenu upozorní senzor sledujúci ich životnosť.

Prototypum

Otestovaná, no necertifikovaná

Masku stihli otestovať aj odborníci z praxe. Zástupca primára v nymburskej nemocnici Igor Krupa si Facemask nesmierne pochvaľuje. Podľa jeho slov je „maska až neuveriteľne ľahká“, vďaka čomu je možné sa plne sústrediť na výkon činnosti. Kladne hodnotí aj konštrukčné riešenie, pretože má v maske voľné uši, čím sa výrazne znižuje hlučnosť a zlepšuje používanie.

Masku si pochvaľuje aj Kateřina Dynterová, všeobecná sestra ARO v nemocnici Rychnov nad Knežnou. Podľa nej je maska „ľahká, dobre sedí, nekĺže, takže nie je problém mať ju dlhšiu dobu“. Dynterová vníma pozitívne aj zorné pole a určite odporúča masku pre bežnú ošetrovateľskú starostlivosť.

Maska bola pred testovaním v nemocniciach otestovaná v laboratórnych podmienkach, kde skúmali jej možnosti a vlastnosti. Nanešťastie, systém zatiaľ nie je certifikovaný, takže do reálnej prevádzky s pacientami sa zrejme tak skoro nedostane.

Prototypum

Reálne by sa certifikácie mohla dočkať v druhom kvartáli budúceho roka. Ak sa Facemask skutočne podarí certifikovať, dočkáme sa jej produkcie a uvedenia na trh. Cena zariadenia zatiaľ nie je stanovená, ale odhaduje sa, že by sa mohla pohybovať na úrovni 30-tisíc českých korún (1200 €).

Vývoj masky si zatiaľ vyžiadal investície vo výške 4 miliónov českých korún (cca 156 500 €). Tie pochádzajú zo zdrojov spoločnosti Prototypum a programu Czech Rise Up, ktorý vyhlásilo Ministerstvo priemyslu a obchodu. Aktuálne Prototypum hľadá strategických partnerov, ktorí by mohli pomôcť s výrobou i certifikáciou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú