Film Šarlatán poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej vybrala Česká filmová a televízna akadémia do boja o prestížne Oscary v kategórii najlepší zahraničný film. Informoval o tom v utorok portál Novinky.cz.

Príbeh o liečiteľovi Janovi Mikoláškovi inšpirovaný skutočnými udalosťami nakrútila Hollandová podľa scenára Marka Epsteina. Snímka, v ktorej hlavnú rolu stvárnil herec Ivan Trojan a jeho mladšiu verziu jeho syn Josef Trojan, mala premiéru na festivale Berlinale.

Vo filme si zahral aj slovenský herec Juraj Loj, pre ktorého išlo prvú veľkú filmovú úlohu. V Šarlatánovi Loj stvárnil Mikuláškovho asistenta a životného partnera Františka Palka, prvá veľká rola pre slovenského umelca paradoxne znamenala aj množstvo homosexuálnych sexuálnych scén.

Každá situácia bola svojím spôsobom ťažká, lebo to boli hraničné situácie. No nebola tam žiadna scéna, s ktorou by som mal problém. Marek Epstein napísal výnimočný scenár. Spolu s Ivanom Trojanom sme mali aj herecké prípravy, čo sa týka situácií, v ktorých sme hrali. Žiadna scéna nebola taká, že by som si povedal, že tak toto asi nedám, alebo že by som to nevedel zahrať, povedal Loj v komentári pre portál Pluska.

Marlene Film Production

Šarlatán vznikol v česko-írsko-poľsko-slovenskej koprodukcii. Rozpráva o osude liečiteľa Mikoláška, ktorý napriek tomu, že nemal odborné lekárske vzdelanie, desaťročia pomáhal pomocou byliniek tisícom ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev.

Členovia Českej filmovej a televíznej akadémie vyberali z desiatich českých hraných a dokumentárnych filmov, ktoré prihlásili ich producenti. Hlasovanie prebiehalo od 1. do 11. októbra. Film o prestížne ocenenie zabojuje v kategórii Najlepší cudzojazyčný film spoločne s 90-tkou ďalších filmových diel, z ktorých budú napokon vybraní finálni nominanti.

Oscarový shortlist bude zverejnený 9. februára 2021 a nominácie oznámia 15. marca. V poradí 93. ročník odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) sa uskutoční 25. apríla v Los Angeles.

Dlhé čakanie

Hollandová svojim posledným životopisným filmom potvrdzuje vysoké režisérske kvality. Celkovo ide už o jej štvrtý film nominovaný na Oscara, poľská režisérka sa nominácie za najlepší medzinárodný film naposledy dočkala v roku 2012 za snímku V temnote. V roku 2013 bodovala aj na českej filmovej scéne so seriálom Hořící keř, za ktorý získala prestížneho Českého leva.

Minulý rok v boji o Oscarov zabojovala česká dramatická snímka Nabarvené ptáče od režiséra Václava Marhoula, ktorý sa vo finále dokázal prebojovať medzi desať najlepších filmov. Pripomeňme, že český film bol naposledy na zlatú sošku nominovaný pred dlhými 17 rokmi za film Želary.

Celkovo v kategórii Najlepší cudzojazyčný film doposiaľ dokázala v Oscaroch zvíťaziť dráma Jana Svěráka Kolya (1996) a dvojica československých filmov Obchod na korze (1965), Ostro sledované vlaky (1967).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom