Začiatkom tohto roka sme priniesli článok, v ktorom sme informovali, že Slovensko nedopadlo vôbec dobre vo veľkom porovnaní cien za paušály a dátové balíky. Oproti ostatným štátom EÚ sme vtedy dopadli katastrofálne – naše ceny sú považované za jedny z najvyšších v Európe. Dnes prinášame ďalšiu analýzu od webovej služby Cable, ktorá pre zmenu porovnávala ceny za 1 GB dát po celom svete.

Webová služba porovnala dokopy 5554 ponúk z 228 krajín, no ani v tomto porovnaní Slovensko po analýze 32 paušálov od rôznych slovenských operátorov nedopadlo najlepšie. Naši operátori sa priam predháňajú v tom, kto ponúkne lepšie pokrytie, najviac voľných minút, najvýhodnejšiu rodinnú ponuku, no dátové balíčky pre nich až do dnešných dní neboli neatraktívne. Svetlou výnimkou bola len 4ka, vďaka ktorej sme sa v rebríčku umiestnili na 133. mieste.

Slovensko sa s priemernou cenou 3,39 € za 1 GB dát umiestnilo na 133. mieste. cable.co.uk

Najlacnejší balík 1 GB dát na Slovensku podľa tejto analýzy získaš už za 0,70 €, najdrahší za 38,26 €. Priemerná cena je na úrovni 3,39 €, čo vôbec nie je zlé. V porovnaní sme dopadli oveľa lepšie ako napríklad Česi či Američania, ktorí sa nachádzajú na 187., respektíve 188. mieste. Priemerná cena za 1 GB stojí v oboch krajinách niečo vyše 7 €, čo je takmer dvojnásobok slovenského priemeru.

Najhoršie dopadli ostrovné štáty

Päticu krajín, v ktorých sa naozaj neoplatí kupovať si dátový balíček tvoria ostrovy. Ceny za 1 GB na ostrovoch Svätý Tomáš a Princov ostrov v strednej Afrike, Bermudské ostrovy pri východnom pobreží USA, Nauru v Tichom oceáne a Falklandy a Svätá Helena v Atlantickom oceáne sa pohybujú v rozmedzí neuveriteľných 25 € až 46 €.

Tieto ceny však majú svoje logické odôvodnenie – vybudovať dostatočne hustú sieť optických káblov, ktoré by internetové pripojenie bez problémov zabezpečili, je na týchto ostrovoch príliš nákladné. Pre získanie internetového pripojenia sa teda musia spoľahnúť na drahšie riešenie – satelity. Cenový rozdiel potom doplatia zákazníci.

Kde môžeš dátovať najlacnejšie?

Od extrémne drahej Svätej Heleny sa presunieme na opačný koniec rebríčka a takmer aj sveta – najlacnejší 1 GB balíček môžeš získať v Indii, kde nestojí ani 2 centy. Priemerná cena je 0,08 € a dokonca aj najdrahší balík 1 GB dát (2,43 €) stojí menej ako priemerný slovenský. Dôvod? India je druhou najľudnatejšou krajinou sveta, čo z nej robí veľmi zaujímavý trh, čo znamená veľkú konkurenciu a zároveň množstvo výhodných ponúk.

Najlacnejšie dáta na svete nájdeš v Indii. 1 GB dát tu v prepočte stojí len 8 centov. Pixabay

Na druhom mieste sa nachádza Izrael (priemerne 0,10 € z 1 GB), kde smartfón údajne vlastnia až tri štvrtiny populácie. Krajina je vďaka masívnym investíciam takmer celá pokrytá 4G LTE sieťou. Z európskych štátov vyšlo z porovnania najlepšie Taliansko, kde 1 GB stojí priemerne len 0,38 €.

Zaujímavé sú však ceny za dátové balíčky v štátoch, na ktoré by sme to vôbec nepovedali. Kyrgyzstan, je síce počtom obyvateľov porovnateľný so Slovenskom, no cenami za 1 GB dát ani zďaleka. Tento balíček si tu môžeš kúpiť priemerne za 0,19 €. Krajiny ako Somálsko (0,44 € za 1 GB), Mongolsko (0,66 €) či Bielorusko (0,79 €). Treba však brať do úvahy aj kúpnu silu obyvateľstva, ktoré často žije v extrémnej chudobe.

freepic.diller / Freepik (Úprava redakcie)

V porovnaní s minulým rokom sme sa v rebríčku prepadli

Podľa portálu MGM Research oproti minulému roku výrazne klesli ceny za 1 GB balíček. Napríklad Slovensko sa minulý rok nachádzalo na 121. priečke s priemernou cenou 4,92 € za 1 GB. Hoci sme v rebríčku o dvanásť priečok klesli, cena za balíček sa znížila takmer o tretinu. Vďačíme za to aj viacerým lacným paušálom, ktorých prehľad si môžeš pozrieť tu.

Keďže počas posledných mesiacov naša spotreba dát aj volaní rapídne stúpla, operátori boli nútení prísť s novými balíkmi. Napríklad Telekom priniesol nové zaujímavé T paušály, ktoré prichádzajú aj s ponukou nekonečných dát. Prehľad cien a všetko dôležité sme zhrnuli v tomto článkuUvidíme, ako sa budú ceny za dáta vyvíjať v najbližších rokoch, no očakáva sa, že budú klesať aj naďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú