Je akousi tradíciou, že každý rok sa popredné technologické spoločnosti navzájom predbiehajú v tom, kto predstaví lepší smartfón. Za posledné roky prešli smartfóny naozaj veľkou zmenou vo viacerých oblastiach. Zmenil sa predovšetkým dizajn, sú prepracovanejšie komponenty či celkový výkon. S týmito vlastnosťami sa tak následne výrazne zmenili aj ceny.

Tisíceurové smartfóny sú už normálnou vecou

Prvý Samsung Galaxy či Apple iPhone niesli cenovku niekde v rozmedzí 500 €. Časy, kedy sme si mohli zakúpiť nové modely týchto spoločností za spomínanú sumu sú už dávno preč. Nielen spoločnosti ako Apple a Samsung zvyšovali a naďalej zvyšujú ceny. Do popredia sa dnes čoraz viac dostávajú práve čínske smartfóny, ktoré prekvapujú svojím vzhľadom a v neposlednom rade aj kvalitou. Uvedomujú si to aj výrobcovia a síce stále dostupné ceny sa postupne zvyšujú. Dokazuje to fakt, že cena obľúbenej série Huawei P vzrástla od roku 2016 o 33 %.  Najväčší cenový skok patrí taktiež čínskemu výrobcovi OnePlus. Cena za smartfóny sa od roku 2016 zvýšila v USA o 32 % a vo Veľkej Británii až o vyše 42 %.

Prelom nastal, keď pred rokom prišiel Apple so svojou novinkou iPhone X. Cenovka tohto modelu prekročila hranicu 1 000 €. Kvôli cene sa spustila vlna kritiky, no ukázalo sa, že iPhone X priniesol firme najväčšie zisky za štvrťrok a ľudia si ho kupovali aj napriek vysokej cene.

Prečítajte si tiež!
Úspešnosť iPhonu X môže znamenať pre Apple zásadný problém, ktorého sa tak ľahko nezbaví

Dnes už je bežné, že za smartfón zaplatíme vyše 1 000 € a podľa niektorých sú telefóny s takouto cenovkou len začiatkom. Výrobcovia stále prichádzajú s novými, lepšími komponentmi, akými sú napríklad výkonnejšie procesory či duálne kamery. Spotrebitelia sú tak aj vďaka tomu ochotní zaplatiť za smartfóny nemalé množstvo peňazí. Navyše, v dnešnej dobe pre niektorých smartfón predstavuje najdôležitejší produkt v ich živote.

Ceny rastú, no platíme za to isté

Ukázalo sa, že v priemere nemeníme svoje smartfóny tak často ako kedysi. Podľa analytikov sa v minulosti zariadenia vymieňali raz za 2 roky. Dnes sa táto doba predĺžila na 36 mesiacov a zákazníci tak platia vyše 300 € ročne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom