Je akousi tradíciou, že každý rok sa popredné technologické spoločnosti navzájom predbiehajú v tom, kto predstaví lepší smartfón. Za posledné roky prešli smartfóny naozaj veľkou zmenou vo viacerých oblastiach. Zmenil sa predovšetkým dizajn, sú prepracovanejšie komponenty či celkový výkon. S týmito vlastnosťami sa tak následne výrazne zmenili aj ceny.

Sleduj Fontech aj na sociálnych sieťach!
FacebookInstagramYouTube

Tisíceurové smartfóny sú už normálnou vecou

Prvý Samsung Galaxy či Apple iPhone niesli cenovku niekde v rozmedzí 500 €. Časy, kedy sme si mohli zakúpiť nové modely týchto spoločností za spomínanú sumu sú už dávno preč. Nielen spoločnosti ako Apple a Samsung zvyšovali a naďalej zvyšujú ceny. Do popredia sa dnes čoraz viac dostávajú práve čínske smartfóny, ktoré prekvapujú svojím vzhľadom a v neposlednom rade aj kvalitou. Uvedomujú si to aj výrobcovia a síce stále dostupné ceny sa postupne zvyšujú. Dokazuje to fakt, že cena obľúbenej série Huawei P vzrástla od roku 2016 o 33 %.  Najväčší cenový skok patrí taktiež čínskemu výrobcovi OnePlus. Cena za smartfóny sa od roku 2016 zvýšila v USA o 32 % a vo Veľkej Británii až o vyše 42 %.

Prelom nastal, keď pred rokom prišiel Apple so svojou novinkou iPhone X. Cenovka tohto modelu prekročila hranicu 1 000 €. Kvôli cene sa spustila vlna kritiky, no ukázalo sa, že iPhone X priniesol firme najväčšie zisky za štvrťrok a ľudia si ho kupovali aj napriek vysokej cene.

Prečítajte si tiež!
Úspešnosť iPhonu X môže znamenať pre Apple zásadný problém, ktorého sa tak ľahko nezbaví

Dnes už je bežné, že za smartfón zaplatíme vyše 1 000 € a podľa niektorých sú telefóny s takouto cenovkou len začiatkom. Výrobcovia stále prichádzajú s novými, lepšími komponentmi, akými sú napríklad výkonnejšie procesory či duálne kamery. Spotrebitelia sú tak aj vďaka tomu ochotní zaplatiť za smartfóny nemalé množstvo peňazí. Navyše, v dnešnej dobe pre niektorých smartfón predstavuje najdôležitejší produkt v ich živote.

Ceny rastú, no platíme za to isté

Ukázalo sa, že v priemere nemeníme svoje smartfóny tak často ako kedysi. Podľa analytikov sa v minulosti zariadenia vymieňali raz za 2 roky. Dnes sa táto doba predĺžila na 36 mesiacov a zákazníci tak platia vyše 300 € ročne.