V minulom článku sme písali o tom, že rozhodnutie spoločnosti Apple, ponúknuť zákazníkovi smartfón s cenovkou nad 1000 €, bolo veľmi dobrým obchodným ťahom. Zvýšili sa celkové tržby a preto sa dá očakávať, že podobným smerom sa spoločnosť uberie aj pri novej generácii smartfónov.

Najlepšie to ukazuje priemerná cena, ktorú zákazníci zaplatili za nový iPhone. Tá vzrástla medziročne zo 606 dolárov, až na 724 dolárov. To ukazuje, aký veľký vplyv mal iPhone X na celkové hospodárske výsledky spoločnosti. Zároveň to potvrdzuje, že stále veľa ľudí je ochotných zaplatiť obrovské peniaze za iPhone. Neexistuje preto žiadny dôvod, prečo by Apple nemalo tento trend udržiavať či dokonca skúsiť cenu ešte o čosi navýšiť.

Čím drahšie, tým lepšie

Na rozdiel od ktoréhokoľvek iného výrobcu, si Apple tento ťah môže bez problémov dovoliť. Ešte stále totiž prevláda medzi ľuďmi akési pravidlo, že kto má iPhone, tak ten je frajer. Navyše má Apple mnoho skalných fanúšikov, ktorí sú miestami až fanatici a berú spoločnosť, ako nejakú svoju modlu. A tí nebudú mať nikdy problém zaplatiť obrovské čiastky za nové zariadenie, nech by bola cena akokoľvek prestrelená.

Zobraziť celú galériu (0)
Samsung US/YouTube

Navyše čím bude vyššia, tým to u ľudí bude viac evokovať dojem, že ten smartfón musí byť automaticky lepší a ak ho budú mať, zvýšia si svoj spoločenský status. Každý totiž vie, koľko stojí nový iPhone. To je fenomén, ktorý nemá žiadny iný výrobca a zrejme ani nikdy mať nebude. Nezáleží pritom na tom, že existuje na trhu mnoho lacnejších a lepších smartfónov.

Prečítaj si tiež
Krok, ktorý Apple spravil pri iPhone X, bol jeden z najlepších pre celkový zisk spoločnosti

A presne na to sa spolieha spoločnosť Apple. Cena iPhonu X bola o 30 % vyššia, než bola pri iPhone 7 Plus. A výsledok? Okrem nárastu priemer ceny zakúpeného iPhonu, vzrástli aj medziročné tržby a to až o 17 %. Stratégia navýšenia ceny tak bola veľmi dobrým ťahom, ktorý priniesol spoločnosti výborné výsledky. Budem sa opakovať, no pokiaľ budú zákazníci ochotní platiť tak vysoké čiastky, Apple nemá dôvod ich cenu znižovať. Možno v septembri predstaví lacnejší a dostupnejší model, no TOP zariadenie bude pravdepodobne atakovať hranicu 1500 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom