Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Celá krajina sa pripravuje na svoj prakticky nevyhnutný zánik a chce vytvoriť svoje digitálne dvojča v digitálnom svete, ktorý je známy ako metaverse alebo metaverzum (meta univerzum), informuje ScienceAlert.

Dôvodom pre tento krok sú drastické klimatické zmeny, ktoré pre túto oblasť sveta znamenajú totálny koniec.

Pohltí ju oceán

Na zásadný problém naráža maličká krajina Tuvalu, ktorá sa nachádza medzi Austráliou a Havajom v Tichom oceáne. Má len približne 12 000 obyvateľov a rozlohu 26 km2 – pre porovnanie, rozloha Slovenska je až 49 000 km2. Napriek tomu je Tuvalu krajinou, ktorá chce existovať a bohužiaľ, kvôli vážnym klimatickým zmenám, jej je v budúcnosti bude  postupne odopierané.

Správu o digitalizácii krajiny odovzdal minister spravodlivosti, komunikácie a zahraničných vecí Simon Kofe, pričom ju adresoval primárne vodcom krajín COP27.

COP27 je Konferencia OSN o klimatických zmenách a číslo 27 znamená, že sa jedná už o 27. konferenciu tohto typu. Tohtoročná sa začala ešte 6. novembra a končí dnes, 18. novembra.

Plán digitalizácie Tuvalu nie je definitívny a počíta predovšetkým s najhoršou možnou cestou, ktorou sa bude klimatická kríza uberať. Vytvorenie krajiny vo virtuálnom svete môže zaručiť, aby naďalej fungovala aj bez toho, aby musela fyzicky existovať – hrozí totiž, že stúpajúca hladina morí a oceánov pohltí všetku jej súš a jej obyvatelia budú nútení ju opustiť, keďže prakticky zanikne.

Viac ako meter

Ako informuje NOAA, do konca storočia hrozí celkový nárast hladiny oceánov až o vyše dva metre v prípade, že sa ľudstvu nepodarí znížiť svoje emisie. Zatiaľ však celoročná produkcia škodlivých emisií neklesá a to aj napriek množstvu dôkazov, ktoré jasne poukazujú na závažné problémy spojené s klimatickými zmenami.

Možné, avšak nepostačujúce

Kofe zároveň dodáva, že ak klimatické zmeny svet nedokáže ovládnuť, Tuvalu nebude jedinou krajinou, ktorá musí k spomínanému kroku pristúpiť. Rastúce hladiny totiž môžu postupom času pohltiť aj ďalšie krajiny, ktoré úplne alebo do značnej miery prídu o svoje suchozemské územie. Katastrofa čaká aj množstvo veľkých metropol, ktoré sa nachádzajú na pobreží.

Freepik

Kofe chce, aby boli v digitálnom vesmíre vytvorené tri hlavné aspekty krajiny, ktorými je teritórium spolu s prírodnými krásami a možnosťou interakcie, kultúra a možnosť Tuvalčanov navzájom v digitálnom svete interagovať a tiež suverenita Tuval, píše The Conversation. Jedná sa však o skutočne hypotetickú, filozofickú a neprebádanú problematiku.

Niekoľko digitálnych projektov dokazuje, že vytvoriť podobné komunity s otvoreným svetom je možné. Do akej miery dokáže byť digitálna krajina braná skutočne vážne ostatnými krajinami a či bude projekt fungovať tak, ako si Tuvalčania predstavujú, je otázne. Keďže je však obyvateľov tejto krajiny málo a sami svoju krajinu zachrániť nedokážu, je to to najlepšie, čo môžu pre zachovanie svojej kultúry spraviť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú