Hladina oceánov na celom svete stúpa oveľa rýchlejšie, ako sme si pôvodne mysleli. Podľa portálu SPACE nové dáta naznačujú, že sa čoraz rýchlejšie blíži zdanlivo neodvratná katastrofa, ktorá skončí zničením množstva pobrežných oblastí a vysídlením miliónov ľudí zo svojich obydlí.

Pozorovali Grónsko

O nových poznatkoch vedci informujú prostredníctvom štúdie, ktorú zverejnili vo vedeckom žurnále Nature a zamerali sa v nej na ľadovú pokrývku Grónska. Získané dáta pritom naznačujú, že len Severovýchodný ľadový prúd Grónska, známy pod skratkou NEGIS, spôsobí do konca storočia zvýšenie hladiny oceánov až o 1,3 cm – to je porovnateľné so zvýšením hladiny morí, ktorú spôsobilo celé Grónsko za posledných 50 rokov.

K zrýchleniu roztápania NEGIS prispelo odlomenie ľadovca Zachariae Isstrøm v roku 2012. Teplejšia morská voda sa tak dokázala ľahšie dostať do vnútrozemia a intenzívne zrýchliť roztápanie, pričom ho odborníci dokázali zaznamenať až 300 km od pobrežia. Zrýchľovanie roztápania navyše pokračovalo aj v zime roku 2021 a lete tohto roku – zastavenie tohto procesu je nesmierne náročné, z krátkodobého hľadiska prakticky nemožné.

Barni1/Pixabay

Celkovo má hladina oceánov do konca storočia narásť o 22 až 98 cm a podľa autorov novej štúdie bude toto číslo ešte o niečo vyššie v prípade, že sa trend nezmení a rýchlosť topenia ľadovcov bude naďalej narastať. Dodávajú tiež, že k tomuto intenzívnemu zrýchľovaniu nemusí dochádzať len v Grónsku a v ohrození sú aj ďalšie podobné oblasti.

Ľadovec „súdneho dňa“

Odborníci navyše upozorňujú aj kritickú situáciu okolo ľadovca Doomsday, ktorý sa topí oveľa rýchlejšie, ako sme očakávali. Na základe najnovších informácií sa odborníci domnievajú, že ľadovec sa aktuálne drží z posledných síl a stačí málo na to, aby došlo k veľkej katastrofe. Ľadovec má totiž potenciál zdvihnúť hladinu morí až o 60 cm.

Všetko sa mení rýchlejšie

„Predpokladáme zásadné zmeny v globálnych hladinách morí, väčšie, než predpovedajú aktuálne modely,“ vysvetľuje Eric Rignot, profesor vied zemských systémov z Kalifornskej univerzity a dodáva, že dáta zozbierané z vnútra obrovských ľadovcov, ako tie, ktoré prezentujú vo svojej štúdii, môžu pomôcť s vyhotovením oveľa presnejších predpovedí budúcich zmien.

Freepik

Rozhodne sa pritom nejedná o jediný neblahý proces klimatických zmien, ktorý poriadne nabral na intenzite. Len nedávno vedci informovali aj o problematickej budúcnosti Európy, ktorá sa otepľuje najrýchlejšie zo všetkých kontinentov a celkovo až dvakrát rýchlejšie, než zvyšok sveta.

Zvýšenie hladiny morí nie je nijak výhodné ani pre morské živočíchy a hrozí, že vyhynie až 90 % z nich. Podľa nedávnych správ WMO je dokonca úroveň okysľovania vody v oceánoch v dôsledku absorbcie CO2 z atmosféry v súčasnosti najvyššia za posledných minimálne 26 000 rokov.

Tím zodpovedný za novú štúdiu tiež upozorňujú na to, že nové poznatky nemusia nutne znamenať mylný predpoklad o stabilite ľadovej pokrývky Grónska. Zdá sa však, že je citlivejšia na zmeny odohrávajúce sa na pobreží a v jeho okolí, píše EurekAlert.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú