Dlho pripravovaná misia dearMoon, za ktorou stojí japonský miliardár Yusaku Maezawa, má konečne svoje oficiálne zloženie posádky, ktorú tvorí, okrem samotného miliardára, osem ďalších ľudí. Ako informuje portál SPACE, je medzi nimi aj známy youtuber, ktorý je obľúbený predovšetkým medzi fanúšikmi rakiet a vesmírneho prieskumu.

Osem umelcov a záloha

V rámci misie dearMoon poletí posádka rakety Starship okolo Mesiaca, pričom sa výber zameral primárne na umelcov. Od nich sa očakáva, že svoju cestu po návrate na Zem umelecky stvárnia a dajú ľudstvu čosi, čo doteraz nevidelo. Súčasťou posádky sa zaslúžene stal aj Tim Dodd, ktorý stojí za Youtube kanálom Everyday Astronaut.

Tim Dodd sa vo svojich videách zameriava predovšetkým na samotné rakety a to najmä z technickej stránky, pričom okrem moderovania niektorých štartov, sledovania vývoja Starship a ďalších projektov vytvoril aj niekoľko dokumentárnych videí, ktoré podrobne vysvetľujú napríklad históriu sovietskych raketových motorov, chladenie motorov a množstvo ďalších záležitostí.

Súčasťou posádky sa stane aj K-Popová hviezda TOP (Choi Seung Hyun), DJ a producent Steve Aoki a dokonca aj Yemi A. D., český choreograf, ktorý sa narodil v Československu. Ďalšími členmi posádky sú Rhiannon Adam (fotografka), Karim Iliya (fotografka), americký filmár Brendan Hall a tiež mladý indický herec Dev D. Joshi.

Pre prípadné komplikácie boli vybraní aj ďalší dvaja ľudia ako záložní členovia posádky. Sú nimi snowboardistka Kaitlyn Farrington a japonská tanečníčka Miyu. Celý tento zoznam aj s krátkymi životopismi vyvolených sa nachádza na webovej stránke dearMoon.

Mohol letieť aj Slovák

Výberu sa zúčastnil aj Slovák Matej Poliaček, ktorý sa dokonca dostal aj do užšieho výberu z len tridsiatich ľudí. Úlohu však zrejme zohral fakt, že sa nejedná o umelca a ako odborník a člen letovej kontroly ISS sa do finálneho výberu nedostal.

Starship všetko zmení

Na definitívny výber posádky sa čakalo dlho a chvíľu sa pochybovalo, či k nemu vôbec dôjde. Starship má pred sebou ešte niekoľko kľúčových testov a jej prvý stupeň postupne štartuje čoraz viac motorov naraz, pričom sa snaží dostať ku konečnému číslu – ak úspešne naštartuje všetkých 33 raketových motorov Raptor 2 naraz a test prebehne úspešne, spoločnosti SpaceX sa otvoria dvere k tomu najdôležitejšiemu testu – k prvému orbitálnemu letu.

dearMoon / SpaceX

Projekt dearMoon na stránke píše, že je tento historický turistický let naplánovaný už na rok 2023, čo je však vysoko nepravdepodobné. K orbitálnemu testu totiž dôjde najskôr začiatkom budúceho roka a než sa podarí vyladiť všetky muchy, vytvoriť zariadenia pre podporu života posádky a získať licenciu pre lety s ľuďmi, bude to chcieť množstvo úspešných letov.

Ešte pred dearMoon má navyše dôjsť k prvému „pilotovanému“ letu Starship, ktorého sa zúčastní miliardár Jared Isaacman. Ten stál aj za misiou Inspiration-4 a so SpaceX plánuje niekoľko ďalších míľnikov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú