Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť SpaceX získala ďalší nesmierne dôležitý kontrakt a to nielen z hľadiska jej prestíže, ale tiež z hľadiska historickej dôležitosti. Okrem prvej posádky astronautov pre lunárny program Artemis má totiž dostať na jeho povrch aj druhú posádku, pričom za túto misiu dostala firma od NASA viac ako jednu miliardu amerických dolárov, informuje portál SpaceNews.

Ostávajú posledné testy

Chvíľu sa zdalo, že sa rakete Starship podarí predbehnúť nesmierne drahú SLS, ktorá včera, 16. novembra, odštartovala k Mesiacu v rámci úplne prvej misie program Artemis. Jeho cieľom je opäť pristáť s ľuďmi na Mesiaci a tentoraz na jeho povrchu vytvoriť laboratóriá a obydlia, ktoré nám tam umožnia zostať.

Starship ale tiež nie je ďaleko od svojho úplne prvého orbitálneho letu a ako prostredníctvom Twitteru vysvetlil riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, nasledovať bude ďalší statický test motorov, ktorý tentoraz potrvá až približne dvadsať sekúnd. Cieľom je test autogénneho tlakovania, avšak množstvo motorov zapojené do tohto testu zatiaľ známe nie je.

Podľa Muska nie je vylúčené, že spoločnosť vykoná ešte jeden statický test. Následne sa má pokúsiť o prvý orbitálny let. Nie je jasné, či sa raketa dopracuje k orbitálnemu letu ešte v tomto roku, avšak čas sa jej pomaly míňa a je vysoko pravdepodobné, že k nemu dôjde až začiatkom budúceho roka. Tento termín bude navyše závisieť aj od toho, ako dopadnú posledné testy.

Miliarda je opodstatnená

Kým lety na nízku obežnú dráhu pre nákladné misie len zriedkavo presahujú cenu 100 miliónov USD, pri lete k Mesiacu je cena okolo jednej miliardy opodstatnená. Jediný let rakety SLS stojí vyše 4 miliardy a Starship potrebuje pre dosiahnutie stanice Gateway aj s dostatočným množstvom paliva viac, než len jeden štart.

Pri rakete Starship sa ale počíta s tým, že druhý stupeň bude na orbite Zeme čakať tanker, ktorý mu doplní palivo. Pre naplnenie tankera je však potrebných niekoľko ďalších letov, ktoré však nemusia byť príliš drahé v prípade, že sa raketám vždy podarí pristáť.

Velenie prevzala Shotwellová

SpaceX pôvodne získal kontrakt v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov ešte začiatkom minulého roka. V rámci tohto kontraktu má zabezpečiť pristátie astronautov na povrchu Mesiaca pri misii Artemis III, ktorá môže podľa niektorých anonymných zdrojov odštartovať až niekedy v roku 2028. Druhé pristátie je však momentálne naplánované už na rok 2027 a SpaceX pre jeho zabezpečenie získal kontrakt v celkovej výške 1,15 miliardy USD, píše SPACE.

Známy astronóm Jonathan McDowell dokonca vyhlásil, že neočakáva túto misiu ešte pred rokom 2030. Vzhľadom na neustále meškanie a problémy, ktorými prechádzala aj raketa SLS pred svojim prvým štartom, nie je čosi také vylúčené. Ako je známe, NASA mala vážne problémy aj s novými skafandrami a projekt nakoniec odovzdala do rúk súkromných spoločností.

SpaceX/Polaris

Starship je kritickou súčasťou celého programu Artemis, keďže SLS nie je schopná dopraviť astronautov až na lunárny povrch. Miesto toho ich má dostať len k vesmírnej stanici Lunar Gateway na orbite Mesiaca, ku ktorej sa pripojí Starship a poslúži ako dopravný prostriedok medzi stanicou a lunárnym povrchom.

Dozor nad vývojom Starship medzitým prevzala Gwynne Shotwellová, ktorá je kľúčovou súčasťou spoločnosti, píše Teslarati. V SpaceX je považovaná za pilier stability a so spoločnosťou je prakticky od jej samého začiatku v roku 2002.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú