Osobný automobil sa stal súčasťou každodenného života prakticky všetkých ľudí vo vyspelých krajinách, či už sa im to páči alebo nie a do veľkej miery sú používané na celom svete, vo všetkých krajinách a to vrátane tých menej rozvinutých. Dáta, poznatky, skúsenosti a najmä experti však hovoria jasne – ľudstvo urobilo vážnu chybu a krok vedľa v podobe automobilovo-centrickej spoločnosti je katastrofou z hneď niekoľkých dôvodov.

Zatiaľ však nie je nič stratené a niektoré krajiny celý problém pochopili. V snahe zmierniť dopad automobilov na životné prostredie preto prechádzajú na oveľa efektívnejšie formy transportu, ktorým sa osobné autá nedokážu rovnať. Mnohí pritom kritizujú aj elektromobily, ktoré údajne sľubujú falošnú útechu v boji klimatickým zmenám bez toho, aby skutočne riešili vážne problémy.

Začalo to utópiou

Vplyv automobilovej dopravy je na dnešnú civilizáciu katastrofálny, avšak nebolo to tak vždy. Keď sa začali autá dostávať do popredia, ľuďom slúžili ako pohodlný nástroj slobody, uľahčovali životy, prácu a otvárali nové možnosti. Začali sa stavať nové cesty, čoraz väčšie a nik v tej dobe netušil, aký vplyv to bude mať na životné prostredie či na ľudské zdravie – vrátane toho mentálneho, píše psychreg.com.

O viac ako sto rokov neskôr sú však všetky tieto problémy známe a mnohé z nich, bohužiaľ, nevyrieši ani prechod na elektrický pohon a zbavenie sa spaľovacích motorov. Ľudstvo má ale v zálohe riešenie, ktoré sa dostáva čoraz viac do popredia, má minimum nevýhod a do značnej miery sa dokáže zbaviť takmer všetkých áut.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP