Elektrické autá sa od spaľovákov líšia naozaj v mnohých veciach, a preto majú aj špecifické potreby na pneumatiky. Goodyear je ďalším výrobcom, ktorý prináša „obutie“ nadizajnované špeciálne pre potreby elektromobilov a ako prvé ich dostanú Tesly, informuje portál Electrek.

Vyššia váha, odlišný krútiaci moment a hlavne neporovnateľne väčšie ticho – týmto všetkým sa líšia elektromobily od spaľovákov. Je teda pochopiteľné, že aj požiadavky na pneumatiky, jedinú kontaktnú plochu auta s vozovkou, sú pri elektromobiloch odlišné.

Goodyear

Do balansu medzi dobrou priľnavosťou a životnosťou vstupujú ďalšie faktory, ako efektivita či dobré odhlučnenie, nakoľko elektrické autá sa vyznačujú najmä svojou tichou jazdou.

NEPREHLIADNI
Prvé na svete: Pre elektromobily vyrobili prvýkrát špeciálne pneumatiky, zvyšujú dojazd a kúpiš ich už aj na Slovensku

Goodyear tento balans našiel a prináša pneumatiku EletricDriveGT, ktorá je tichá a tiež zvyšuje dojazd elektromobilu na jedno nabitie.

Zatiaľ iba jedna veľkosť a iba v USA

Nové pneumatiky budú dostupné už budúci rok a prídu vo veľkosti 255/45 R19. Túto veľkosť pneumatík zhodou okolností používajú aj dva najpopulárnejšie elektromobily v USA, Tesla Model Y a Model 3.

Nová pneumatika sa vyznačuje dobrou životnosťou a lepšou priľnavosťou na suchej aj mokrej vozovke. David Reese, viceprezident vývoja Goodyear, vyhlásil, že majitelia elektromobilov budú mať s ich novým obutím oveľa vyššiu istotu pri riadení vozidla.

Tesla

Dôležité je, aby bola takáto pneumatika aj dobre odhlučnená. V prípade ElectricDrive GT použili inžinieri technológiu SoundComfort, ktorá slúži ako „zvuková bariéra“ medzi vozovkou a kabínou elektromobilu. Jazda po diaľnici pri vyšších rýchlostiach tak bude s pneumatikami Goodyear ešte tichšia.

Goodyear nie je prvý

Elektromobilita sa neustále rozširuje a výrobcovia pneumatík sa čoraz viac začínajú zaujímať o tento segment a potreby elektrických áut. Ešte začiatkom roka priniesol novú pneumatiku pre elektromobily aj Michelin.

Michelin

Pilot Sport EV sú navrhnuté tak, aby poskytovali vysokú priľnavosť na suchej aj mokrej vozovke. Taktiež majú zvýšenú odolnosť voči opotrebovaniu v porovnaní s bežnými pneumatikami, pričom jednou z hlavných predností je nízky valivý odpor pneumatiky, ktorý zvyšuje dojazd priemerného elektromobilu až o 60 km.

V spojitosti s elektromobilitou ide ruka v ruke aj ticho počas jazdy. Jediný hluk, ktorý v elektromobile výraznejším spôsobom počuť, je hluk práve z pneumatík a obtekania vzduchu okolo auta. Práve ten z pneumatík znižujú Pilot Sport EV až o 20 %. Kľúčom k zníženiu hlučnosti je použitie polyuretánovej peny vo vnútri pneumatiky, ktorá tlmí hluky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú