Slovensko má štvrté najvyššie priemerné emisie CO2 z nových áut v Európskej únii. V minulom roku boli na úrovni 139,2 gramu CO2 na kilometer a medziročne sa zvýšili o 14,3 %.

Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), priemerné nové auto v únii vyprodukovalo v uplynulom roku 116,3 gramu CO2 na kilometer, čo je v porovnaní s rokom 2020 zvýšenie o 7,5 %.

Najnižšie priemerné emisie CO2 z nových áut v únii malo pritom vlani Švédsko. Mali hodnotu 88,3 gramu CO2 na kilometer. Nasledovali Dánsko a Holandsko.

Na opačnej strane rebríčka stálo Estónsko, kde sa priemerná hodnota CO2 z nových áut vyšplhala na 142,6 gramu CO2 na kilometer. Ďalšie miesta obsadili Lotyšsko a Bulharsko. Medziročný pokles pritom zaznamenali iba Švédsko, Fínsko a Dánsko. Nemecko udržalo hodnotu na nezmenenej úrovni.

petrmalinak/freepik/Bilanol/Freepik/Úprava redakcie

Emisie z fosílnych palív sú rekordne vysoké

Predbežné dáta o emisiách z tohto roku naznačujú, že hladina CO2 v atmosfére opäť dosiahne rekordné hodnoty, informuje CarbonBrief. Ako pritom dodávajú odborníci, cesta k zastaveniu najhorších dopadov klimatických zmien sa začína zužovať a nie je vylúčené, že ľudstvo nedokáže splniť svoje klimatické ciele.

Najväčším problémom sú stále fosílne palivá, ktoré sú zodpovedné za najväčší podiel vyprodukovaného CO2 v atmosfére. Len emisie spojené s ropou stúpnu v porovnaní s minulým rokom o približne 2 % a rekordné hodnoty dosiahnu dokonca aj emisie z uhlia, o ktorých mnohí predpokladali, že vyvrcholili ešte v roku 2014.

Výroba benzínu je tiež energeticky náročná

Odporcovia elektromobility sa častokrát ohrádzajú tým, že rozmach elektromobilov položí súčasnú elektrickú sieť, nakoľko nebudeme mať dostatok energie na ich nabíjanie.

Netreba ale zabúdať, že elektrina sa spotrebúva aj pri spracovaní ropy na pohonné hmoty. Množstvo energie, ktoré sa pri tomto procese spotrebuje, ťa zarazí. Len pri rafinácii ropy sa spotrebuje toľko elektrickej energie, čo by stačilo na prevádzku malého mestského elektromobilu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP