Po dlhých týždňoch, kedy mala čínska spoločnosť Huawei zákaz obchodovania s americkými technologickými firmami, prišiel zo strany prezidenta Donalda Trumpa nečakaný krok. Americké firmy dostali povolenie obchodovať s Huawei, no povolenie sa vzťahuje len na široko dostupné produkty. Najcitlivejších komponentov sa týkať nebude.

Spoločnosti, ktoré chcú obchodovať s firmou Huawei potrebujú dodatočné licencie, ktoré bude udeľovať Ministerstvo obchodu. Bude sa to týkať najmä amerických výrobcov mikročipov, no s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzenie obchodovania zostane aj naďalej v platnosti pre výstavbu 5G sietí a infraštruktúry.

Huawei má opäť prístup k americkým technológiám

Je všeobecne známe, že Huawei si postupne robil zásoby rôznych komponentov, no je dosť možné, že sa postupne míňali. Teraz sa nachádza v situácii, kedy bude mať opätovný prístup k rôznym technológiám, komponentom a súčiastkám, ktoré sú potrebné na vývoj a výrobu smartfónov, tabletov či notebookov.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube (úprava redakcie)

Vyhlásenie Donalda Trumpa sa má vzťahovať aj na opätovný prístup k operačnému systému Android. Ako je už známe, Google sa rozhodol obmedziť prístup k svojmu operačnému systému a pre nové zariadenia čínskej spoločnosti mali byť nedostupné služby ako Gmail, YouTube či Google Mapy.

Ako sa k tejto situácii postaví Huawei?

Huawei už dlhšie vyvíja svoj vlastný operačný systém, ktorý má byť podľa dostupných informácií až o 60 % rýchlejší ako Android. Je jasné, že pokiaľ má Huawei ambíciu dosiahnuť s jeho operačným systémom to, čo dosiahol Google s Androidom alebo Apple s jeho iOS, bude potrebné ovládnuť nielen čínsky trh, ale aj časť toho zahraničného.

Huawei je v domovskej Číne populárna firma, ktorá má silné meno a svojich fanúšikov, takže je pravdepodobné, že s novým operačným systémom môže dosiahnuť výborné výsledky. Alternatívu za Android sme doteraz poznali pod viacerými názvami. Posledné informácie však poukazujú na to, že v Číne sa bude volať HongMeng OS a v Európe by malo ísť o OS Harmony.

Zobraziť celú galériu (0)
Huawei si už stihlo aj registrovať nový názov,LetsGoDigital

Podľa skúseností prvých testerov dostane operačný systém nové animácie, vlastné zvonenie, úpravu prostredia a mnoho ďalšieho. Navyše má byť podľa slov zakladateľa spoločnosti Huawei kompatibilný aj s ďalšími zariadeniami ako sú notebooky, tablety, hodinky, či automobily. Odozva systému má byť len 5 milisekúnd a podľa prvých testerov je používateľský zážitok veľmi príjemný.

Nový OS môže byť lepší, než sa zdá

Zatiaľ nie je presne známe, kedy uvidíme nový operačný systém priamo v akcii, no povráva sa, že by to malo byť niekedy na jeseň. Už teraz je však jasné, že chvíľu potrvá, pokým bude systém natoľko vyladený, aby bol pripravený na každodenné používanie.

Huawei môže z celej situácie, ktorá nastala vyťažiť, nakoľko si svoj systém upraví podľa seba. Nebude závislý na iných dodávateľoch, môže zdokonaliť funkcie, ktoré obsahujú už existujúce operačné systémy jeho konkurencie a v konečnom dôsledku môže jednoducho vytvoriť lepší operačný systém oproti tým, ktoré sa v súčasnosti používajú.

Pokiaľ bude systém rýchlejší, prehľadnejší, používateľsky príjemnejší  a dostatočne odladený, tak aj vývojári sa budú sami predbiehať v prenášaní aplikácií na nový systém.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom