Patentové súboje a spory medzi veľkými spoločnosťami sú už takmer samozrejmosťou. Najnovšie sa začala súdiť spoločnosť BlackBerry, ktorá žaluje spoločnosť Facebook, že neoprávnene používa ich technológiu v aplikáciach Messenger, Instagram a WhatsApp.

Kedysi úspešná firma BlackBerry, známa kvalitnými a bezpečnými mobilmi a PDA, je dnes zatlačená do úzadia, nakoľko nestihla včas naskočiť na rozbehnutý vlak s Androidom. Podľa niektorých držia spoločnosť nad hladinou patenty, ktorých ma niekoľko desiatok tisíc. Len v minulom roku vysúdila vyše 800 miliónov dolárov, keď žalovala spoločnosť Nokia.

Facebook odkazuje: Ideme bojovať

Podľa slov spoločnosti BlackBerry, Facebook porušuje vo svojich aplikáciach Messenger, Instagram a WhatsApp patenty týkajúce sa bezpečnosti a posielania správ, ktoré boli súčasťou aplikácie BlackBerry Messenger. Celá žaloba má 117 strán a požaduje sa v nej finančná kompenzácia. Hovorca BlackBerry ďalej dodáva, že voči Facebooku majú veľký rešpekt a radi by s nimi spolupracovali, no na druhej strane majú povinnosti chrániť duševné vlastníctvo spoločnosti a prostriedky akcionárov.

blackberry žaluje facebook
Zobraziť celú galériu (0)
Dávid Igaz / FonTech

Nenechaj si ujsť!
Facebook pridáva do odľahčeného Messengera funkciu, ktorá by tam vôbec nemala byť

Advokát spoločnosti Facebook však tvrdí, že ide len o obchodnú stratégiu BlackBerry. Nakoľko už spoločnosť prestala inovovať a tak sa snaží získať peniaze od iných spoločnosti tým, že ich napáda za porušovanie patentov. Takže sa len tak ľahko nevzdajú a majú v úmysle bojovať. Facebook je však známy tým, že v minulosti už niekoľko prvkov skopíroval. Technologický priemysel sa však vyvíja veľmi rýchlo, spoločnosti si ‚‚požičiavajú’’ navzájom nápady a pokiaľ nejde o niečo dôležité, nemá pre nich zmysel sa s nimi súdiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom